To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
PRZEDSTAWICIELE SOCJOLOGII 10.10.2006r SOCJOLOGIA - Bada społeczne zachowanie człowieka, organizacje spraw społecznych, zmiany, patologie, zachowania miedzy grupami. AUGUST COMTE (1793- 1857) (Francuz)
- makrosocjologia
- 1 przedstawiciel socjologii - był filozofem
- utworzył podwaliny socjologii
DZIEŁO: „ Kurs filozofii pozytywnej” pisał 1830- 1850r. - socjologia jako nowa dyscyplina uniwersytecka miała nazywać się fizyka społeczeństwa
- wyobrażał sobie, że jak wystąpią takie warunki to społeczeństwo będzie zachowywać się tak i tak.
Późniejsi socjologowie wiedzieli, że nie da się przewidzieć jak społeczeństwo się zachowa. Struktury nie są sterowane. PYTANIE : Co sprawia, że społeczeństwo nie rozpada się w miarę jak się rozrasta, jest bardziej skomplikowane, wyspecjalizowane, podzielone na grupy społeczne? Co trzyma ludzi razem? ODPOWIEDŹ : Spoiwem są wspólne przekonania, idee, wyznawane wartości. „Consensus uniwersalis”- zgoda uniwersalna, uniwersalna moralność Poświęcił całe życie na to by wprowadzić socjologię na uniwersytety. SPOSÓB: Każda nauka przechodzi przez szczególne fazy rozwoju. Socjologia jest najwyższa fazą (3):
1 faza- teologiczna- związana z mitami, wierzeniami, wiara w nadprzyrodzone rzeczy.
2 faza- metafizyki- namacalne, materialną rzeczy, pytanie o sens bytu/ istnienia np. logika, matematyka, rozwój, pozbawienie myślenia magicznego stanowią mocny fundament istnienia.
3 faza- pozytywistyczna - dominujący sposób gromadzenia wiedzy to nauka; fakty empiryczne, uogólnienia abstrakcyjne, teoria.
Powołanie socjologii potrzebne aby poprawić byt społeczny.
Comte stworzył socjologię, wprowadził do kanonu nauk społecznych. Z samego układu Comta niewiele zostało do dziś.
HERBERT SPENCER (1820-1903) (Anglik)
- makrosocjologia
- bezpośredni następca Comte
- nie był kontynuatorem jego myślenia
- był socjologiem
- można naukowo badać społ.- nowy styl myslenia DZIEŁO : „Zasady socjologii” pisał ponad 20 lat
- z wykształcenia był biologiem
Społeczeństwo można porównać do organizmu biologicznego
- społ. fizyczno- biologiczny wymiar życia można zestawić ze sobą. PYTANIE: Co sprawia, że społeczeństwo nie rozpada się w miarę jak coraz bardziej jest złożonym organizmem? ODPOWIEDŹ: Wielkie organizmy społeczne rozwijają się- wzajemnie zależności pomiędzy komórkami. Wyznacza ośrodki kontroli. Ewolucja od prostych form życia do coraz bardziej złożonych. Każda część potrzebna dla organizmu.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)