To tylko jedna z 4 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Przedsiębiorstwo na rynku finansowym
Publiczna emisja akcji, wymagania giełd papierów wartościowych, wymagania stawiane emitentom, tryb wprowadzania spółki na giełdę. Istota akcji
Akcja jest papierem wartościowym, dokumentem stwierdzającym udział w spółce akcyjnej, która jest własnością akcjonariuszy. Każdy, kto posiada choćby jedną akcję spółki jest właścicielem cząstki jej majątku. Jako współwłaściciel spółki, każdy akcjonariusz ma wynikające z tego prawa, tzw. prawa majątkowe, które nie mają żadnego czasowego ograniczenia, bowiem akcji emitowane są na czas nieokreślony.
Każdy akcjonariusz odpowiada za zobowiązania spółki akcyjnej jedynie do wysokości wpłaconego kapitału.
Istnieje zatem możliwość poniesienia straty z tytułu nabycia akcji spółki. Cena akcji może spaść do zera. Rodzaje akcji:
Akcje mogą być imienne lub na okaziciela, jednak tylko te drugie mogą być przedmiotem obrotu giełdowego. Jest to związane z charakterem obrotu giełdowego, którego przedmiotem są jedynie standaryzowane instrumenty finansowe, a więc pozbawione cech indywidualnych. Jeśli spółka emitowała kiedykolwiek akcje imienne, muszą one być zamieniona na akcje na okaziciela przed wprowadzeniem ich do obrotu giełdowego.
Podział akcje ze względu na związane z nimi uprawnienia
Mogą być zatem akcje zwykłe i uprzywilejowane. Rodzaj uprzywilejowany może dotyczyć wielkości przysługującej dywidendy, liczby głosów na walnym zgromadzeniu lub szczególnych uprawnień w przypadku postępowania likwidacyjnego spółki. Akcje o charakterze materialnym i zdematerializowanym
Przedmiotem obrotu na giełdzie mogą być tylko akcje nie mające postaci materialnej, a więc istniejące w formie zapisu elektronicznego. Dotyczy to także wszystkich innych papierów wartościowych. Jest to cecha wszystkich nowoczesnych giełd na świecie. Przy dziesiątkach tysięcy transakcji i milionach papierów wartościowych sprzedawanych i kupowanych na każdej sesji, tylko ich elektroniczna postać może gwarantować szybkość, niezawodność i bezpieczeństwo obrotu giełdowego. Prawo akcjonariuszy do uczestnictwa w walnym zgromadzeniu
Walne zgromadzenie jest najwyższym organem władzy w spółce akcyjnej. Prawo do udziału w walnym zgromadzeniu oznacza prawo głosu, a więc możliwość wpływania na najważniejsze decyzje spółki dotyczące kierunków jej rozwoju, wyboru władz, sposobu zagospodarowania wypracowanego zysku itp. Waga tego głosu zależy od liczby posiadanych akcji - inwestorzy, zwłaszcza instytucjonalni, posiadają kilkadziesiąt procent akcji mają głos decydujący w rozstrzyganiu losów spółki. Prawo akcjonariuszy do udziału w zyskach (dywidendy)
Jest to najważniejsze prawo majątkowe akcjonariusza, wynikające z potrzeby osiągnięcia korzyści z zainwestowania pieniędzy w akcje przedsiębiorstwa.
(…)
… (dostawcy i klienci)
Ze względu na dostępność informacji o spółce inwestorom łatwo ocenić kondycję finansową przedsiębiorstwa
Wzmocnienie pozycji przetargowej
Spółki giełdowe traktowane są jako firmy mniejszego ryzyka.
Możliwość pozyskania inwestora strategicznego na korzystnych warunkach Możliwość budowy grupy kapitałowej (płatność akcjami nowej emisji); spółki giełdowe dzięki prowadzonym emisjom akcji…
… akcji podlega takim samym regułom jak obrót akcjami. Niezbędne formalności
Podjęcie przez walne zgromadzenie Akcjonariuszy spółki akcyjnej uchwały o ofercie publicznej akcji, ich dematerializacji oraz ubieganiu się spółki o dopuszczenie do obrotu na rynku regulowanym
Konieczność sporządzenia prospektu emisyjnego, co wiąże się z nawiązaniem współpracy przede wszystkim z biegłym rewidentem, biurem maklerskim, które będzie pełnić rolę oferenta akcji w obrocie publicznym
Złożenie do KNF wniosku o zatwierdzeniu prospektu emisyjnego
Złożenie do KDPW wniosku o rejestrze papierów wartościowych
Złożenie oferty publicznej( min. 100 osób, można przez media)
Po zakończeniu oferty, spółka składa wniosek o dopuszczenie do obrotu giełdowego akcji do zarządu giełdy( do wniosku należy załączyć prospekt emisyjny zatwierdzony przez KNF). Zarząd giełdy określa m.in. system notowań a także datę sesji giełdowej na której nastąpi pierwsze notowanie.
Obczaić prospekt emisyjny zapoznać się ze strukturą - Mozę być na egzaminie :O
Korzyści jakie odnosi przedsiębiorstwo z wejścia na giełdę
Za środki zebrane w wyniku publicznej emisji akcji przedsiębiorstwa realizują plany rozwojowe, podwyższając tym samym wartość spółki…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)