Przedsiębiorczość - przedsiębiorstwo

Nasza ocena:

3
Pobrań: 84
Wyświetleń: 707
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Przedsiębiorczość - przedsiębiorstwo - strona 1 Przedsiębiorczość - przedsiębiorstwo - strona 2 Przedsiębiorczość - przedsiębiorstwo - strona 3

Fragment notatki:

WYKŁAD 3
Przedsiębiorstwo jako jednostka gospodarcza:
Rozwój wiedzy o przedsiębiorstwie
Modele przedsiębiorstw
Ujęcie ekonomiczne i prawne przedsiębiorstwa
Przedsiębiorstwo innowacyjne
Rozwój wiedzy Nauka o przedsiębiorstwie ukształtowała się w XX w., ale prace badawcze rozwinęły się dopiero w drugiej poł. XX w. Rozwój wiedzy - dwutorowo
Czym jest i czym się zajmuje przeds.
Jak zarządzać przeds.
Podejście neoklasyczne - w tradycyjnym ujęciu neoklasycznym przeds. traktuje się jako ,, czarną skrzynkę ”, którego głównym celem jest max. Zysku. Ważne jest to, co ma na wejściu i wyjściu. przeds interesuje ilość i rozwój czynności produktu by osiągnąć zamierzony efekt. Nie wnikano, co się dzieje wewnątrz przeds. Koncepcja menedżerska - rozwinęła się w latach 60, oparta na doświadczeniach wielkich korporacji.
Podejście behawiorystyczne - rozwijało się równolegle z menedżerskim. Polegało na stosowaniu kryteriów decyzyjnych. Przedstawicielem był Cejlon. Twierdził, że ludzie mają ograniczoną zdolność …
Alokacja zasobów - obok alokacji ważny jest system zarządzania, który przypisuje zasoby do określonych celów. ( mechanizm rynkowy-działa bezosobowo ( kierowany popytem i podażą) ; mechanizm zarządzania-osobowy (alokacja zasobów)). Uzasadnieniem istnienia przeds. jest oszczędność na kosztach transakcyjnych. Koszty wykorzystania mechanizmu cenowego są wysokie, dlatego to oszczędzanie decyduje o strukturze przeds.
Teoria zasobowa firmy - powstała w procesie integracji kilku podejść. Zakłada, że firma to zbiór zasobów i umiejętności. Nie ma dwóch firm takich samych pod względem zasobów i umiejętności. Działa tym efektywniej im lepiej te 2 czynniki są dobrane do strategii firmy. Przedsiębiorstwo-podstawowy element, podmiot gospodarki.
Inne elementy gospodarki to: gospodarki domowe.
Co utrudnia zdefiniowanie przeds. :
- wirtualizacja
- określenia granic działania w warunkach globalizacji działalności
- pojawienie się oczekiwań społecznych Modele przedsiębiorstwa w ujęciu różnych dyscyplin naukowych:
Model ekonomiczny - przeds. jest jednostka gospodarki opisywaną jako jednostka ekonomiczna. Podstawowymi zmiennymi są: kapitał, koszty, zyski, efektywność i jej miary, przychód.
Model finansowy - to jako system zasobów (aktywów) mające wartość finansową. Aktywa tworzą kapitał - wartość przeds. , celem przeds. jest max. Zysku.
Model organizacyjny - jako szczególny rodzaj organizacji. Do opisu stosuje się kod jak: funkcje zarządzania, cele i misja,organ, szczeble i poziomy zarządzania, proces podejmowania decyzji. ... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz