Przedsiębiorczość - informacje o firmie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 70
Wyświetleń: 2002
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Przedsiębiorczość - informacje o firmie - strona 1

Fragment notatki:

PODEJMOWANIE DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ
Pierwszym krokiem prowadzącym do podjęcia działalności gospodarczej jest wybór rodzaju i zakres działalności. Wpaść na dobry pomysł niełatwo, ale jeśli się uda, będzie to początkiem sukcesu przedsiębiorstwa. Należy wziąć pod uwagę oczekiwania nabywców oraz własne predyspozycje i umiejętności, a także możliwości sfinansowania przedsięwzięcia. Decyzję o podjęciu samodzielnej działalności warto poprzedzić zapoznaniem się z przepisami dotyczącymi podatków, ubezpieczeń, zatrudniania pracowników oraz ewidencji działalności.
Następnie należy się zastanowić nad wyborem organizacyjno-prawnej formy działania. Poszczególne formy działalności przedsiębiorstw wymagają różnych ilości kapitału i cechują się różnym rodzajem ryzyka. Przedsiębiorca musi też zdecydować, w jakiej formie chce płacić podatek dochodowy. Może on być odprowadzany w formie karty podatkowej, ryczałtu ewidencjonowanego lub na zasadach ogólnych. Osoby prawne są zobowiązane do prowadzenia pełnej księgowości i płacą podatek, dochodowy od osób prawnych.
DZIAŁALNOŚĆ JEDNOOSOBOWA
Działalność jednoosobową prowadzi jeden właściciel będący osobą fizyczną - niezależnie od liczby pracowników, których w nim zatrudnia. Podstawę prawną tworzenia i funkcjonowania firm jednoosobowych w Polsce stanowi ustawa Prawo o działalności gospodarczej oraz przepisy Kodeksu cywilnego. Jest to najprostsza forma prowadzenia działalności podmiotów na rynku.
Właściciel, który reprezentuje firmę, jednocześnie odpowiada w sposób wyłączny i bez ograniczeń za wszelkie zobowiązania wynikające z działalności firmy zarówno majątkiem przedsiębiorstwa, jak i majątkiem osobistym.
Utworzenie przedsiębiorstwa jednoosobowego nie wiąże się ze spełnieniem jakichkolwiek wymagań kapitałowych (minimalna wielkość kapitału) i w sensie prawnym - poza nielicznymi dziedzinami wymagającymi uzyskania koncesji wystarcza uzyskanie wpisu do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym. Przepisy prawa dla przedsiębiorstw jednoosobowych w żaden sposób nie ograniczają ich wielkości, jednak - z uwagi na regulacje dotyczące odpowiedzialności oraz prostą zależność pomiędzy kapitałem przedsiębiorstwa a sytuacją majątkową przedsiębiorcy - forma ta znajduje zastosowanie przede wszystkim w odniesieniu do przedsiębiorstw małych. Przedsiębiorstwa jednoosobowe tworzą z reguły najliczniejszą grupę firm (aż 79%), działają głównie w takich dziedzinach, jak handel, usługi, rolnictwo czy drobna produkcja i stanowią zarówno trwały element struktury gospodarki, jak też (często) jedynie pierwszą formę działalności gospodarczej, podlegającą w późniejszym okresie przekształceniom.
PRZEDSIĘBIORSTWA - SPÓŁKI
Z ekonomicznego punktu widzenia spółka jest zrzeszeniem osób lub kapitału celem prowadzenia działalności gospodarczej. W sensie prawnym jest to natomiast umowa zawierana przez wspólników celem prowadzenia wspólnego przedsiębiorstwa zarobkowego lub osiągnięcia w innej formie wspólnego celu gospodarczego. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz