To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
PRZEDSIĘBIORCA
To pojęcie z języka normatywnego (ustaw, aktów normatywnych) 1. z KC art. 431Przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna, nie będąca osobą prawną, której ustawa przyznaje zdolność prawną, prowadząca we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową. Jest to ujęcie podmiotowo przedmiotowe przedsiębiorcy. -podmiotowe - 3 kategorie przedsiębiorców (os fiz, os, prawne, jedn. org. nie będące os pr.)
-przedmiotowe - nie ma w KC określenia czym jest działalność gospodarcza.
2 ustawa z 2.07.2004 o swobodzie działalności gospodarczej (ustawa o charakterze publiczno prawnym) art. 2 definiuje działalność gospodarczą jest nią zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły. Definicja ta opiera się na 3 kryteriach;
kryterium ekonomiczne
zarobkowy cel działalności
sposób wykonywania działalności gosp. Ze względu na organizację i częstotliwość
(dr Trzciński dopuszcza działalność non-profit) spółka cywilna może być założona jednorazowo. (Celem spółdzielni obligatoryjnie powinna być działalność gospodarcza)
Nie mamy w innych aktach normatywnych definicji działalności gosp.
„Działalność gosp.” Jest faktem i kryterium obiektywnym. Pojęcie działalności gosp. należy traktować szeroko (możliwie najszerzej), ale w oparciu o kryterium obiektywne.
Zarobkowy cel działalności dotyczy podmiotów (os. fiz., pr. jedn. org. bez os. pr., stowarzyszenia fundacje )
Dr Trzciński uważa, że organizacje społeczne (zysk na cele statutowe) fundacje też prowadzą działalność gospodarczą. Przedsiębiorca jest zatem także podmiot, który działa w innym celu niż gospodarczy np. charytatywny.
„Zawodowo” profesjonalnie. OSOBY FIZYCZNE może być przedsiębiorca - os. fiz. mająca pełną zdolność do czynności prawnych i nieubezwłasnowolniona - nieograniczony status
prawo nie zakazuje, by os. małoletnia wykonywała dział. gosp. - przedstawiciel ustawowy (rodzic) lub pełnomocnik będzie mógł ją reprezentować OSOBY PRAWNE sp. z o.o., akcyjna, spółdzielnia, izba gospodarcza (z przeznaczeniem na cele statutowe)
do wykonywania dział. gosp. przez państwo można wskazać
kapitałowe sp. handlowe SP lub z udziałem państwa
przedsiębiorstwa państwowe
jednostki badawczo rozwojowe
jednoosobowa spółka gminy
osobowe spółki handlowe
4 i 5 gmina może przystąpić
(…)
… Prawo upadłościowe i naprawcze
9KPC definiuje przedsiębiorcę w art. 4792
10 Prawo Unii Europejskiej - nie posługuje się pojęciem przedsiębiorcy, posługuje się pojęciem przedsiębiorstwa (akcent na przedmiotowy charakter)
11Orzecznictwo ETS - „podmiot który wykonuje w sposób stały i ciągły samodzielną dział. gosp. o charakterze zarobkowym w innym państwie członkowskim” - Bez względu na formę prawną…
… uznaje się także wspólników sp. cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.
Sp. cyw. jedyna spółka bez podmiotów pr. nie musi być prowadzona w celu zysku.
3Definicja przedsiębiorcy z ust. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji:
Os. fizyczne, os prawne, jednostki org. niemające osobowości prawnej, które prowadząc chociażby ubocznie działalność zarobkową lub zawodową uczestniczą…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)