Przedmiot socjologii - pojęcie przedmiotu nauki, metodologiczne uzasadnienie wyróżnienia przedmiotu socjologii, różne sposoby określania przedmiotu socjologii, koncepcja Szczepańskiego.
Przedmiotem badań socjologicznych są różnorodne zbiorowości społeczne, a zwłaszcza ich powstawanie, rozpad, struktura oraz zachodzące w nich zmiany i przekształcenia.
Socjologia to nauka empiryczna, bo prawidła biologiczne, jak je odkryjemy, to się powtarzają (np. krwioobieg). Socjologia o orientacji metodologicznej wg teorii J. Hochfelda zaleca rozpatrywać procesy i zjawiska w aspekcie genetycznym, strukturalnym i funkcjonalnym.
Najbardziej spełniającą zasady socjologii metodologicznej, jest socjologia marksistowska, która wypełnia dwie podstawowe funkcje społeczne:
a). humanistyczno - poznawcza, którą realizuje przez wzbogacenie wiedzy o społeczeństwie i o człowieku jako o istocie psychospołecznej. b). inżyniersko - organizatorską, która przejawia się w praktycznych działaniach, opierających się na wiedzy socjologicznej, mających na celu modyfikację zachowań jednostek i zbiorowości społecznych.
Dla Comte'a przedmiotem socjologii było badanie struktury i funkcjonowania społeczeństwa. Drukhein, który socjologii nadał status nauki akademickiej uzasadnił, ze przedmiotem badań są fakty społeczne.
Gumplowicz socjologię uważał za naukę o grupach społecznych, a Simmel o stale się powtarzających formach życia społecznego.
Socjologia marksistowska bada realnie istniejącą rzeczywistość społeczną, zależną od czynników przyrodniczych, ekonomicznych i kulturowych.
Najbliższą i najpełniejszą koncepcji marksistowskiej jest teoria Szczepańskiego, który uważa, że przedmiotem badań są zjawiska i procesy tworzenia różnych form życia zbiorowego ludzi, ich struktury oraz zjawisk i procesów zachodzących w ich zbiorowościach.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)