Przedawnienie w stosunkach międzynarodowych

Nasza ocena:

5
Wyświetleń: 630
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Przedawnienie w stosunkach międzynarodowych - strona 1 Przedawnienie w stosunkach międzynarodowych - strona 2

Fragment notatki:

(przedawnienie w stosunkach międzynarodowych):
Przedawnienie - jest to przypadek, gdy przeżyła się co do czasu jakaś norma lub gdy została zaniechana luba zastąpiona nową, np. układ z 23 lipca 1952 roku o EWWiS wygasa po 50 latach (liczy się od dnia wejścia w życie).
Ratione temporis - klauzula określająca żywotność traktatu (także traktaty podpisane na wieczność, chociaż nie można ich przedawnić, tylko możliwe jest zaniechanie).
Przypadki przedawnienia dające się zdefiniować w stosunkach międzynarodowych:
Desuetude - przeżycie się, wygaśnięcie normy, oddalone od klasycznego przedawnienia, działanie lub zaniechanie stron. Jest to specyficzne przedawnienie.
Prescriptoin - przedawnienie wskutek niewykonania (zaniechania), nie funkcjonuje w prawie międzynarodowym z powodu braku woli, jak również z powodu braku precedensu (ale działa w praktyce, w stosunkach międzynarodowych). Przykład prescription positive - utrzymanie terytorium przez zasiedzenie (zasiedzenie jest przykładem prescription positive).
Przedawnienie przez desuetude:
Nowa norma zwyczajowa - (zmienia starą normę), przedawnia się przez desuetude.
Zwyczaj partykularny - skutkuje jako desuetude, gdy działa tylko w ramach jednej organizacji, a nie całego świata (doktryna NATO ze starej na nową i działa tylko w NATO).
Zwyczaj przeciwny (CC - consuetudo contraria) - wyłączać stary zwyczaj.
Praktyczne przypadki zastosowania desuetude:
Porozumienie stron co do wygaśnięcia traktatu.
Porozumienie stron co do zawieszenia traktatu.
Zawarcie traktatu nie dającego się pogodzić z poprzednim traktatem (klauzula abrogacyjna)
Naruszenie traktatu poprzez praktykę stron (permanentnie).
Nieważność wykonania traktatu.
Zmiana okoliczności (rebus sic stantibus) - zmienia się sytuacja międzynarodowa, co może być niekorzystne przy wykonywaniu traktatu.
Traktat wchodzi w życie (pracuje ratione temporis) → obowiązywanie traktatu → zakończenie obowiązywania traktatu (upływa termin ważności) → przedawnienie (desuetude).
Nierównoprawność nabyta (wtórna) może być przyczyną do zaniechania.
Przedawnienie w stosunku do zbrodni przeciwko ludzkości - takie zbrodnie nie ulegają przedawnieniu - zasada lex retro non agit nie działa.
W 1948 roku wydano uchwały norymberskie, zgodnie z którymi zbrodnie przeciwko ludzkości będą ścigane do póty, dopóki żyją zbrodniarze wojenni. W 1968 roku potwierdzono tą tezę.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz