Przebieg procesu koagulacji i stosowane urządzenia-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 490
Wyświetleń: 3038
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Przebieg procesu koagulacji i stosowane urządzenia-opracowanie - strona 1 Przebieg procesu koagulacji i stosowane urządzenia-opracowanie - strona 2 Przebieg procesu koagulacji i stosowane urządzenia-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Przebieg procesu koagulacji i stosowane urządzenia
Rodzaj urządzeń do prowadzenia koagulacji zależy od warunków, w jakich ona przebiega, oraz od rodzaju wody.
Proces koagulacji i flokulacji obejmuje:
1) przygotowanie roztworu koagulantu i jego dawkowanie
2) szybkie wymieszanie roztworu koagulantu z uzdatnianą wodą
3) reakcja koagulantu ze składnikami wody
4) tworzenie się i wzrost kłaczków oraz ich opadanie.
Proces ten przebiega w dwóch etapach:
I wymieszanie roztworu koagulantu z wodą w ciągu kilku minut i zajście reakcji chemicznej
II: powolne mieszanie trwające 15 do 30 minut, wtedy zachodzi proces flokulacji, a na powstających kłaczkach następuje adsorpcja zanieczyszczeń i opadanie osadu.
Dawkowanie roztworu koagulantu bezpośrednio do przewodów wlotowych doprowadzających wodę surową do filtrów żwirowych. Koagulacja ma wtedy charakter kontaktowy. Ustalona uprzednio dawka koagulantu nie ulega zmianie w razie wahań temperatury i jest na ogół niższa (1,5 - 3-krotnie) niż w metodach klasycznych (stosowana do wód surowych zawierających mało koloidów).
Zwykła, powolna koagulacja jest stosowana do wód zanieczyszczonych dużymi ilościami koloidów, nosi ona nazwę objętościowej i wymaga specjalnych urządzeń:
a) urządzenia do przygotowania i dawkowania koagulantów,
b) mieszalnika do mieszania koagulantu z uzdatnianą wodą, c) urządzenia dla procesu flokulacji,
d) osadnika,
e) filtru pośpiesznego.
Ad. a).Koagulanty w roztworze przygotowuje się w zbiorniku zarobowym a dalej w zbiorniku roboczym. Najczęściej przygotowuje się roztwór o stężeniu 5 do 10%. Roztwór ten przepływa następnie do dawkownika. Jony używanych koagulantów ulegają w wodzie reakcji protolitycznej, prowadzącej do obniżenia pH a warunki koagulacji wymagają podwyższonego pH - konieczne jest więc wprowadzanie wapna. Urządzenia do przygotowania wody wapiennej lub mleka wapiennego i ich dawkowania to dawkowniki stałe. Są to zbiorniki, do których doprowadza się koagulanty i z nich wypływają odpowiednio wyregulowanym zaworem. Dawkowniki proporcjonalne mają automatyczne urządzenia do zmiany dawkowania w zależności od zmiennego przepływu wody. Do dawkowania substancji sypkich stosuje się: dawkowniki gąsiennicowe, tarczowe i inne. Stałe koagulanty nie powodują korozji urządzeń, lecz one same nie mogą zbrylać się, muszą mieć jednolity skład chemiczny w całej masie i jednorodne uziarnienie, muszą być odporne na zmiany temperatury (do takich należy siarczan glinu).
Ad

(…)

…, strącanie i wzrost kłaczków następuje wewnątrz złoża na powierzchni ziaren piasku. Koagulacja kontaktowa góruje nad objętościową dzięki osiąganiu szybkości procesu, mniejszym ilościom koagulantu, niewrażliwości na zmiany temperatury oraz prostocie urządzeń, zaś wadą jest niska wydajność procesu.
Koagulacja elektrolityczna polega na wykorzystaniu procesów elektrolitycznych, które zachodzą między elektrodami…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz