przebieg postępowania przygotowawczego - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 77
Wyświetleń: 497
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
przebieg postępowania przygotowawczego - omówienie  - strona 1 przebieg postępowania przygotowawczego - omówienie  - strona 2 przebieg postępowania przygotowawczego - omówienie  - strona 3

Fragment notatki:

27. Przebieg postępowania przygotowawczego POSTĘPOWANIE PRZYGOTOWAWCZE Zadania postępowania przygotowawczego: PP to stadium wstępnego przygotowania sprawy do rozpoznania sądowego. Podstawowym zadaniem tego stadium jest wyjaśnienie kwestii istnienia podstaw do wniesienia aktu oskarżenia jako najważniejszej w procesie karnym skargi. Aby rozstrzygnąć tę kwestię organy postępowania karnego zobowiązane są w myśl art. 297 do: 1) ustalenia, czy został popełniony czyn zabroniony i czy stanowi on przestępstwo, 2) wykrycia i w razie potrzeby ujęcia sprawcy, 3) zebrania danych stosownie do art. 213 i 214, 4) wyjaśnienia okoliczności sprawy, w tym ustalenia rozmiarów szkody, 5) zebrania, zabezpieczenia i w niezbędnym zakresie utrwalenia dowodów. W post przygotowawczym należy dążyć także do wyjaśnienia okoliczności, które sprzyjały popełnieniu czynu. Post przygotowawcze powadzi prokurator, a w zakresie przewidzianym w ustawie Policja. W wypadkach przewidzianych w ustawie uprawnienia Policji przysługują innym organom. W post przygotowawczym pokrzywdzony i podejrzany są stronami.
PRZEBIEG POSTĘPOWANIA PRZYGOTOWAWCZEGO: 1) URUCHOMIENIE POSTĘPOWANIA KARNEGO A) Tryby ścigania
Ściganie z oskarżenia publicznego
Ściganie z oskarżenia prywatnego
tryb bezwarunkowy- organy procesowe prowadzą postępowanie i czynności z urzędu
tryb warunkowy- organy procesowe prowadzą postępowanie i dokonują czynności w zależności od tego czy: został złożony wniosek przez określony podmiot Wyróżniamy tu dwa rodzaje ścigania:
na wniosek pokrzywdzonego -tzw. przestępstwo wnioskowe(bezwzględne- art. 197 w zw z art. 205 kk , 190 * 2, 266*3, względne na szkodę osób najbliższych - art. 177* 3 kk, 279*2, 284*4, 286* 4,
Na wniosek dowódcy jednostki wojskowej właściwa władza wydała zezwolenie na prowadzenie postępowania karnego. Tryb dotyczy osób korzystających z tzw. formalnego immunitetu procesowego ( poseł, senator, sędzia sądu powszechnego, SN, NSA, TS, TK, prokurator, RPO, prezes NIK, prezes IPN, czy pokrzywdzony działając jako oskarżyciel subsydialny wniósł akt oskarżenia w sprawie o czyn ścigany z urzędu w razie powtórnej odmowy wszczęcia lub powtórnego umorzenia postępowania przygotowawczego przez prokuratora.
W wyniku złożenia przez pokrzywdzonego do sądu aktu oskarżenia o przestępstwo ścigane w trybie prywatnoskargowym art. 157, 212,216,217 kk.
Uwagi dodatkowe: Brak wymaganego zezwolenia na ściganie lub wniosku o ściganie pochodzącego od osoby uprawnionej skutkuje odmową wszczęcia lub umorzenia już wszczętego postępowania.

(…)

… przepisów. Istnieje w dalszym ciągu możliwość powrotu do sprawy.
złożenie wniosku do sądu o warunkowe umorzenie postępowania. Prokurator może o to wnioskować, samą decyzję podejmuje jednak sąd. Gdy osoba podejrzana się na to nie zgadza sprawa wraca do prokuratury i wniosek o warunkowe umorzenie postępowania przekształca się w akt oskarżenia. Lepiej się, więc na to zgodzić. 5) złożenie wniosku do sądu o umorzenie postępowania i zastosowanie środków zabezpieczających. Następuje to w sytuacjach z osobami niepoczytalnymi. E) Jeżeli są podstawy do zamknięcia śledztwa lub dochodzenia, prowadzący postępowanie powiadamia podejrzanego i obrońcę o terminie końcowego zaznajomienia z materiałami postępowania, z pouczeniem ich o prawie uprzedniego przejrzenia akt w odpowiednim, określonym przez organ procesowy…
…. Obowiązek denuncjacji w świetle prawa karnego procesowego ma dwie postacie: 1) Społeczny obowiązek denuncjacji- art. 304 *1kpk- Każdy dowiedziawszy się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu ma społeczny obowiązek zawiadomić o tym prokuratora lub Policję. 2) Powszechny prawny obowiązek denuncjacji- każdy, kto ma wiarygodne wiadomości o popełnieniu przestępstwa, o którym mowa wart. 118- zabójstwo…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz