Projektowanie organizacji wykonania wykopów za pomocą koparek jednonaczyniowych-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 56
Wyświetleń: 854
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Projektowanie organizacji wykonania wykopów  za pomocą koparek jednonaczyniowych-opracowanie - strona 1 Projektowanie organizacji wykonania wykopów  za pomocą koparek jednonaczyniowych-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

Projektowanie organizacji wykonania wykopów za pomocą koparek jednonaczyniowych - schematy technologiczne robót ziemnych . Wykonywanie robót ziemnych za pomocą ładowarek jednonaczyniowych .
Ładowarki jednonaczyniowe służą nie tylko do załadunku odspojonego urobku i przeładunków materiałów sypkich i kawałkowych , lecz również do samodzielnego wykonania wykopów i innych robót ziemnych , przy odległości transportu urobku do 200 m. Użycie naczyń przystosowanych do różnych materiałów i rodzajów robót pozwala na bardzo znaczne rozszerzenie zakresu stosowania tych maszyn .
Wielkościami charakteryzującymi ładowarkę jednonaczyniową są: - udźwig nominalny , tj. największy ładunek łyżki podstawowej , który ładowarka może podnieść we wszystkich położeniach roboczych i z którym może jechać , - pojemność nominalna łyżki podstawowej w m3 Ładowarka czołowa przy ruchu do przodu napełnia łyżkę urobkiem , następnie podnosi ją do góry i przejeżdża na miejsce wyładunku .
Wyładunek występuje do przodu przez obrót naczynia . Przy ładowarce z łyżką obrotową przystosowana głównie do prac przeładunkowych , podniesione naczynie z urobkiem zostaje wraz z ramionami obrócone w bok i przez obrót wyładowane . Ładowarki Charakterystyka techniczna i klasyfikacja ładowarek.
Bierze się pod uwagę pojemność geometryczną łyżki i rodzaj podwozia. Nie bez znaczenia jest tutaj również moc silnika i sposób wyładowania urobku.
Z uwagi na pojemność rozróżniamy ładowarki: -małe (0.4-0.8m3), -średnie (0.8-1.6m3), -duże(1.6-3.2m3), -bardzo duże (powyżej 3.2m3).
Ze wzgl. na rodzaj podwozia ł. dzielimy na kołowe i gąsienicowe . Podwozie gąsienicowe mają przeważnie ł. pracujące przy załadunku skruszonych skał, w kopalniach żwiru i tam, gdzie podwozie kołowe ulega szybkiemu zużyciu.
Moc silnika ł. dostosowana jest do ich masy oraz nominalnego udźwigu. Dla ł. małych kształtuje się ona w granicach 30-40 kW, a dla dużych 100-160 kW.
Budowane ładowarki mają większą pojemność i moc silników.np: amerykańska ł. kołowa Le Tourneau L-800 o pojemności łyżek wymiennych 7.6 9.9 11.5 15.5 16.8 22.9 m3, o mocy 641 kW i masie 84.1 ton.
Różna pojemność łyżek dla tej samej ładowarki , przy tej samej mocy silnika, wynika z dostosowania ich do właściwości fizycznych ładowanych materiałowych.
Ze wzgl. na sposób wyładowania urobku ziemnego ł. dzielimy na: -czołowe (przedsięrzutne),-obrotowe,-przerzutowe(zasięrzutne),-z wysypem bocznym.
Do robót ziemnych najbardziej przydatną grupą ł. stanowią jednonaczyniowe ł. czołowe na podwoziu kołowym.
Zakres stosowania ładowarek jednonaczyniowych.


(…)

… cały zakres robót, urabiać grunt kat.I-III(IIII) oraz ładować skruszone skały.
Sposoby pracy ładowarek jednonaczyniowych.
W pracy ładowarki jednonaczyniowej czołowej możemy wyodrębnić 4-ry operacje: napełnianie łyżki, transport urobku do miejsca wyładunku, wysypanie urobku oraz operację, którą należy wykonać przed rozpoczęciem wykonania wykopu.Napełnianie łyżki odbywa się przez dojazd ładowarki do hałdy
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz