To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Projektowanie belek żelbetowych
Wstępne przyjmowanie wymiarów elementów żelbetowych
W przypadku, gdy konstruktor ma pełną swobodę doboru i kształtowania elementów konstrukcji, musi tak opracować wstępną koncepcję (a w szczególności wymiary przekrojów i rozpiętości), aby spełnić następujące kryteria:
a) element musi spełniać warunki stanów granicznych nośności i użytkowania,
b) spełnione muszą być warunki konstrukcyjne uwzględniające w szczególności rzeczywiste warunki pracy elementu,
c) rozwiązania powinny być na tyle proste i przejrzyste, aby umożliwić sprawne i szybkie wykonawstwo,
d) przyjęte rozwiązanie powinno zapewnić racjonalne zużycie podstawowych materiałów, elementów towarzyszących (np. deskowań) oraz nakłady robocizny.
Belka o przekroju prostokątnym
Po ustaleniu rozpiętości obliczeniowej wyznacza się momenty i siły tnące wywołane obciążeniami zewnętrznymi. Ponieważ ciężar własny belek jest rzędu 5=10% całego obciążenia, to o tyle można zwiększyć obliczone siły i momenty.
Następnie przyjmuje się określoną klasę stali i betonu. Jeżeli nie ma jakichś przeciwwskazań, to najczęściej stosuje się stal klasy A-III i betony o klasach nie gorszych niż B20 (lepsze jest B25, B30). Korzystając z tabel 10 i 11 w załączniku przyjmuje się stopień zbrojenia gwarantujący odpowiednie wykorzystanie stali ze względu na zginanie. W typowych sytuacjach p= 1,0%=1,5% (im wyższa klasa betonu tym wyższe p).
W dalszej kolejności przystępuje się do wstępnej analizy kolejnych stanów granicznych nośności i użytkowania. Z tabeli 3.11 lub tabeli 9 w załączniku dla założonego stopnia zbrojenia odczytuje się stosunek leff / d, co pozwala znaleźć niezbędną wysokość belki. Następnie korzystając z tablic do wymiarowania przekrojów zginanych odczytuje się wartość parametru A odpowiadającego przyjętemu wstępnie stopniowi zbrojenia. oszacować szerokość belki:
Przy typowych rozpiętościach i obciążeniach można otrzymane wartości odpowiednio zaokrąglić (do pełnych 50 mm) i po ewentualnym sprawdzeniu ścinania i zarysowania przystąpić do dokładnych obliczeń z uwzględnieniem ciężaru własnego konstrukcji. Czasami jednak należy dokonać korekty wymiarów.
Jeżeli postępując zgodnie z przedstawionym algorytmem otrzyma się b d, to znaczy, że o wymiarach przekroju decyduje w dużo większym stopniu zginanie niż ugięcie. W takiej sytuacji należy założyć wstępną proporcję b/d rzędu 1:1,5=1=2,5 i ponownie obliczyć b i d z zależności A=M/bd^2
Korektę należy wykonać również wtedy, gdy b jest zbyt małe (tzn. b
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)