1. PODSTAWOWE CELE, INFORMACJE, ZAPOTRZEBOWANIE I GROMADZENIE WODY:
1.1. Cel opracowania:
Celem opracowania jest projekt sieci wodociągowej dla miasta o charakterze przemysłowo-administracyjnym.
Powierzchnia miasta podzielona jest na dwie strefy: strefę wysokiej zabudowy 4 - 5 kondygnacji o gęstości zaludnienia 100 M/ha i strefę niskiej zabudowy 2 - 3 kondygnacje o gęstości zaludnienia 125 M/ha.
Woda do miasta doprowadzana jest ze zbiornika wodnego zapasowo-wyrównawczego, usytuowanego w odległości 1000 m od miasta. Sprzyjający układ topograficzny terenu pozwolił na zastosowanie zbiornika terenowego, cylindrycznego, dwukomorowego. Głębokość wody w zaprojektowanym zbiorniku wynosi H=5m. Średnica komory zbiornika wynosi D = 17 m. Woda ze zbiornika początkowego zapasowo-wyrównawczego do miasta doprowadzana jest przewodem tranzytowym o długości L = 1000m i średnicy 500 mm. Dla przepływu gospodarczego ilość doprowadzanej do miasta wody do punktu węzłowego A wynosi Qg = 189,81dm3/s, natomiast dla przepływu gospodarczego i przeciwpożarowego Qg+pp= 209,81 dm3/s. Przyjęto, że ciśnienie gwarantowane w mieście wynosi 26 m.
1.2. Zakres opracowania:
Obliczenie jednostkowego zapotrzebowania na wodę. Bilans zapotrzebowania na wodę dla miasta. Wymiarowanie zbiornika. Wyznaczenie linii ciśnień i strat w sieci.
1.3. Podstawy opracowania:
Umowa zawarta z inwestorem
Mapa sytuacyjno - wysokościowa w skali 1:5000
Plan zagospodarowania przestrzennego z zaznaczeniem stref zabudowy, gęstości zaludnienia, rozmieszczenia zakładów przemysłowych itp. Przepisy zawarte w "Wytycznych do programowania zapotrzebowania wody i ilości ścieków miejskich w jednostkach osadniczych"
zalecenie Departamentu Gospodarki Komunalnej Ministerstwa Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska z 1978 roku.
1.4. Informacje o mieście:
Powierzchnia ogólna: 212,52 ha
Strefa I: 98,61 ha
Strefa II:113,91 ha
Liczba mieszkańców: 23700 M
Strefa I: 12300 M
Strefa II: 11400 M
1.5. Zapotrzebowanie na wodę:
Miasto o powierzchni 212,52 ha i całkowitej liczbie mieszkańców równej 23700 M.
Gęstość zaludnienia w pierwszej strefie wynosi 125 M/ha na powierzchni 98,61 ha, z czego wyliczono, że zamieszkuje ją ok.12300 M
125 M/ha * 98,61 ha ~ 12300 M
Na drugą strefę przypada 90,14 ha o gęstości zaludnienia 100 M/ha, czyli liczba mieszkańców wynosi ok. 11400 M.
100 M/ha * 113,91 ha ~ 11400 M
Standard wyposażenia mieszkań dla I i II strefy:
(…)
… są wartościami ustalonymi na podstawie badań statystycznych dla wielofunkcyjnego miasta 80 tyś M. Wartość współczynnika nierównomierności godzinowej wynosi Nh =Qmaxh /Qśr.
1.7. Gromadzenie wody:
Układ topograficzny pozwala na zastosowanie zbiornika terenowego. Zastosowano
zbiornik początkowy, cylindryczny, dwukomorowy. Wysokość wody w zbiorniku H= 5m
Maksymalne zwierciadło wody znajduje się na wysokości 1 m poniżej stropu. Jako izolację cieplną zastosowano obsypkę ziemną o grubości 1,2 m.
Wyposażanie zbiornika:
komora zasuw
rurociągi: doprowadzający, odprowadzający, przelewowy, spustowy
urządzenia pomiarowe i regulacyjne: wodowskaz, wodomierz, urządzenia przelewowe.
Parametry zbiornika:
Pojemność użytkowa- wyznaczono na podstawie różnicy między dopływem i odpływem wody do/od zbiornika w poszczególnych…
… jest ich trwałość i odporność na korozję. W normalnych warunkach mogą przetrwać 100 lat, a nawet dłużej nie wykazując szczególnych oznak zniszczenia.
3. WYMAGANIA PRAWNE STAWIANE UŻYTYM MATERIAŁOM:
Rury i kształtki PVC-U są znormalizowane (PN-EN 1452-2:2000), odpowiadają przewidzianym w normach warunkom technicznym, zarówno pod względem wykonania, jak i wymiarów oraz wytrzymałości na ciśnienie w zależności od grubości ścianek (PN-EN 1452-2).
4. ZABEZPIECZENIA ANTYKOROZYJNE:
Rury i kształtki żeliwne oraz całe uzbrojenie sieci wodociągowej należy pokryć na gorąco równomiernie warstwą smoły pogazowej. Smoła musi spełniać wszystkie wymagania jakościowe i posiadać należne certyfikaty. Nie może zawierać substancji toksycznych oraz psujących smak, barwę, zapach wody. Świeżo zasmołowane rury po ostygnięciu powinny…
… oraz badanie podczas odbioru technicznego całego przewodu.
8. ROBOTY WYKOŃCZENIOWE:
Po pozytywnym wyniku prób szczelności należy przeprowadzić roboty wykończeniowe. Do robót tych zaliczyć należy roboty izolacyjne, montaż armatury, zasypanie wykopu oraz płukanie i dezynfekcję przewodu.
9. ODBIÓR KOŃCOWY:
Odbiór końcowy przewodu następuje komisyjnie na podstawie rysunku wykonawczego, wyników badań szczelności…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)