Projekt analiza i ocena stanu zanieczyszczenia nikiel i cynk

Nasza ocena:

3
Pobrań: 42
Wyświetleń: 546
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Projekt analiza i ocena stanu zanieczyszczenia nikiel i cynk - strona 1 Projekt analiza i ocena stanu zanieczyszczenia nikiel i cynk - strona 2 Projekt analiza i ocena stanu zanieczyszczenia nikiel i cynk - strona 3

Fragment notatki:

1.1. A Grupa granulometryczna, kategoria ciężkości agrotechnicznej oraz klasa odczynu analizowanej gleby. Dana gleba charakteryzuje się następującym składem: zawartość frakcji piaskowej stanowi 31%, frakcji pyłowej 0% natomiast frakcji iłowej 69%. Analizowana gleba zależnie od normy zaliczana jest do grup granulometrycznych: Zawartość poszczególnych frakcji Części szkieletowe
Części ziemiste Cz.szk. razem
Piaski razem
Pyły razem
Iły razem
20
20-2
2-1
1-0,5
0,5-0,25 0,25-0,1 0,1-0,05 0,05-0,02 0,02-0,006 0,006-0,002 20
20-2
2-1
1-0,5
0,5-0,25 0,25-0,1 0,1-0,05 0,05-0,02 0,02-0,006 0,006-0,002

(…)

… z nich można uprawiać rośliny do celów przemysłowych. Gleby o 3 stopniu zanieczyszczenia to gleby średnio zanieczyszczone. Dopuszczalna jest uprawa roślin zbożowych, okopowych i pastewnych pod warunkiem okresowej kontroli poziomu metali w konsumpcyjnych częściach roślin. Zalecane są uprawy traw nasiennych oraz roślin przemysłowych. Najmniej stanowią gleby o 1 i 2 stopniu zanieczyszczenia . W przypadku stopnia 1 (gleby o podwyższonym stężeniu metali ciężkich) tereny mogą być wykorzystane do pełnej produkcji rolniczej, z wyłączeniem upraw do produkcji żywności, o szczególnie małej zawartości pierwiastków i substancji szkodliwych. 2 stopień to gleby słabo zanieczyszczone, dlatego też należy wykluczyć uprawę warzyw(szpinak, sałata, kalafior, marchew) a dopuścić uprawę roślin zbożowych, okopowych i pastewnych oraz użytkowanie…
… przekroczenie dopuszczalnej wartości stężenia poszczególnych pierwiastków. 1.3. A Możliwe kierunki zagospodarowania opracowywanego terenu, ze względu na stopień zanieczyszczenia metalami ciężkimi. Jak można zauważyć na danym obszarze przeważają gleby o stopniu 0 zanieczyszczenia gleb(kolor zielony). Gleby te nadają się pod wszystkie uprawy ogrodnicze i rolnicze, a zwłaszcza pod uprawy roślin przeznaczonych…
… systematycznie narasta w warunkach presji ciągłej. Podstawową zasadą rekultywacji gleb zanieczyszczonych metalami ciężkimi jest rozcieńczenie ich stężeń (detoksykacja) w glebie. Można to osiągnąć poprzez zwiększanie aktywności biologicznej gleby oraz intensywną uprawę odpowiednich gatunków roślin. Błędem jest natomiast niestosowanie na glebie zanieczyszczonej żadnej uprawy roślin. Wówczas taka gleba z czasem staje się kompletnym nieużytkiem, a zachodzące w niej zmiany chemiczne stanowią zagrożenie dla wód podziemnych i cieków wodnych. W przypadku jednorazowego zanieczyszczenia gleby metalami ciężkimi do poziomu stężeń podwyższonych, skutecznym sposobem rekultywacji jest jej zwapnowanie do odczynu zasadowego, ewentualnie w miarę potrzeby użyźnienie i uprawa roślin z jednoczesną analizą właściwości…
… wegetacji z gleby usunąć, następnie regenerować i stosować powtórnie. Szczególnie przydatna jako sorbent naturalny, może być ilasta płona skała górnicza. Posiada bowiem zdolność względnie trwałego wiązania metali ciężkich, ograniczając ich przemieszczanie się do łańcucha pokarmowego. Skuteczność tego ograniczenia wzrasta w kojarzeniu różnych metod detoksykacji np. skały płonej z wapnowaniem czy stosowaniem…
… (trawy)  terenów ruderalnych. W doborze odpowiednich odpowiednich gatunków roślin należy uwzględnić jakość rekultywowanego podłoża, rodzaj zanieczyszczeń do „wyprowadzenia” z gleby, wymagania roślin, a także sposób zagospodarowania pozyskiwanej biomasy. Do przeprowadzenia tego sposobu rekultywacji przydatne są prawie wszystkie gatunki roślin uprawnych. Wyróżnić można jednak rośliny o szczególnej…
… lub obniżenie plonów. Rośliny są głównym odbiorcą składników mineralnych z gleby, wód, w tym niebezpiecznych metali a jednocześnie głównym ich źródłem w pożywieniu ludzi i zwierząt. Zagrożenie ze strony metali ciężkich polega głownie na wchodzeniu ich do łańcucha pokarmowego. Przechodzenie metali ciężkich do wyższych ogniw łańcucha pokarmowego jest uzależnione od naturalnych barier biologicznych. Szczególnie…
… symptomy psychopatologicznego niepokoju, tępoty umysłowej, drażliwości i utraty pamięci, jak również bezruch, bóle głowy i drżenie mięśni. W przypadkach granicznych mogą wystąpić konwulsje, po których następuje śpiączka i śmierć. Ołów powoduje odwracalne uszkodzenie nerek, wywierając szkodliwy wpływ na kanaliki proksymalne. Zaburza to proces, w wyniku którego nerki absorbują glukozę, fosforany…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz