Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu Wrocław, 17.01.2013r.
Wydział Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji
Ćwiczenie z przedmiotu „Ochrona Środowiska”
„Analiza i ocena stanu środowiska”
Rok III
Grupa 4
Rok akademicki 2012/2013
1. Grupa granulometryczna, kategoria ciężkości agrotechnicznej, klasa odczynu analizowanej gleby.
1.1. Grupa granulometryczna
Gleba nr 2.
Określono grupę granulometryczną według normy BN-78/9180-11:
Tabela nr 1.: Grupa granulometryczna według normy BN-78/9180-11
Zawartość poszczególnych frakcji
Części szkieletowe
Części ziemiste
Cz.szk. razem
Piaski razem
Pyły razem
Iły razem
20
20-2
2-1
1-0,5
0,5-0,25
0,25-0,1
0,1-0,05
0,05-0,02
0,02-0,006
0,006-0,002
(…)
…, jajników i białaczki.
Kadm jest pierwiastkiem toksycznym kumulującym się w organizmie człowieka, zwłaszcza w pęcherzu moczowym. Zatrucie kadmem powoduje bóle i zanik mięśni, niedokrwistość, nadciśnienie tętnicze, uszkodzenie wątroby, nerek lub płuc. Nadmiar kadmu może być przyczyną powstawania wszystkich rodzajów nowotworów. Rtęć dostaje się do organizmu drogą pokarmową, oddechową oraz poprzez skórę…
… warunków w strefie degradującego działania zanieczyszczeń.
Sposobami chroniącymi glebę przed chemiczną degradacją ze strony rolnictwa są:
- racjonalne i umiarkowane stosowanie środków ochrony roślin oraz nawozów mineralnych; dostosowanie do rodzajów upraw i gleby;
- wprowadzanie i stosowanie na szerszą skalę metod ekologicznej produkcji rolnej (rolnictwo ekologiczne);
- stosowanie nawozów naturalnych…
…, nieprawidłowości w rozwoju systemu korzeniowego, plamy chlorotyczne lub brunatne, zasychanie brzegów liści lub obniżenie plonów. Rośliny są głównym odbiorcą składników mineralnych z gleby, wód, w tym niebezpiecznych metali a jednocześnie głównym ich źródłem w pożywieniu ludzi i zwierząt. Zagrożenie ze strony metali ciężkich polega głownie na wchodzeniu ich do łańcucha pokarmowego. Przechodzenie metali ciężkich do wyższych ogniw łańcucha pokarmowego jest uzależnione od naturalnych barier biologicznych. Szczególnie niebezpieczne dla środowiska i organizmów żywych są: Cd, Pb, Hg, Cr, As, Zn, Cu. Miedź-Jony miedzi są szkodliwe w dużych stężeniach, gdyż hamują działanie enzymów i zakłócają metabolizm komórek organizmów. Z drugiej strony, pierwiastek ten występuje w organizmie, gdyż jest niezbędny do budowy pewnych…
…; dopuszczalne stężenie metali ciężkich w glebach znajdujących się na terenach gospodarstw, w których może być prowadzona produkcja rolna metodami ekologicznymi, określają przepisy o rolnictwie ekologicznym. 3. Wartość dopuszczalną ustala się w trzech etapach:
1) etap pierwszy - ustalenie listy substancji, których wystąpienie jest spodziewane ze względu na prowadzoną na danej nieruchomości lub w jej sąsiedztwie…
…, dlatego też należy wykluczyć uprawę warzyw(szpinak, sałata, kalafior, marchew) a dopuścić uprawę roślin zbożowych, okopowych i pastewnych oraz użytkowanie pastwiskowe. 4. Sposoby ograniczenia zanieczyszczenia i negatywnego oddziaływania metali na środowisko i człowieka.
4.1. Sposoby ograniczenia zanieczyszczenia
Metale ciężkie powstają w różnych procesach antropogenicznych, dlatego wyczerpanie złóż nie spowoduje…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)