Programowanie w warunkach ryzyka - wstęp

Nasza ocena:

5
Pobrań: 119
Wyświetleń: 1085
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Programowanie w warunkach ryzyka - wstęp - strona 1

Fragment notatki:

W dotychczasowych sytuacjach decyzyjnych zakładaliśmy, że podejmowanie decyzji w warunkach pełności jest pewne w postaci ściśle określonego czasu, zysku itd. Często w rzeczywistości wynik podjętej decyzji zależy od stanu otoczenia, które będziemy nazywać stanem natury. Np. dla rolnictwa takim naturalnym stanem natury jest stan pogody, dla przedsiębiorcy - stan gospodarki.
Z podejmowaniem decyzji w warunkach ryzyka mamy do czynienia, gdy wynik podjętej decyzji nie jest jednoznaczny i zależy od tego, jaki wystąpi stan natury. Zakładamy, że potrafimy określić możliwe stany natury i znamy i możemy oszacować prawdopodobieństwo ich wystąpienia.
Z podejmowaniem decyzji w warunkach ryzyka mamy do czynienia, gdy wynik podjętej decyzji zależy także od stanu natury, ale nie znamy prawdopodobieństwa wystąpienia stanu natury.
Model matematyczny w sytuacji podejmowania decyzji w warunkach ryzyka nazywamy modelem stochastycznym.
Programowaniem w warunkach ryzyka nazywamy procedury wyznaczenia optymalnej decyzji w warunkach ryzyka stosując modele i metody formalne. Podejmowanie decyzji w warunkach ryzyka można stosować już w modelach i metodach, np. metoda SIMPLEX, a także modele i metody specyficzne dla tej klasy problemu.
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz