Profilaktyka nowotworów - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 84
Wyświetleń: 1099
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Profilaktyka nowotworów - omówienie - strona 1 Profilaktyka nowotworów - omówienie - strona 2 Profilaktyka nowotworów - omówienie - strona 3

Fragment notatki:

PROFILAKTYKA NOWOTWORÓW
RAK SUTKA I PIERSI
Rak sutka (czy też rak piersi)jest najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet. Częstość występowania wzrasta wraz z wiekiem. Czasem obserwuje się rodzinne występowanie tej choroby. Zwłaszcza u młodych kobiet. W ostatnich latach można zaobserwować znaczne nasilenie się zachorowań na nowotwory piersi u kobiet. Tendencja ta jest również wyraźnie zauważalna w Polsce w 2006 r. gdzie zachorowalność na raka sutka wynosiła 17,3/100 000 kobiet. Liczba zgonów kobiet z powodu raka sutka stanowi aż 14% wszystkich zgonów kobiet na nowotwory złośliwe. Nowotwory gruczołów piersiowych występują zazwyczaj u kobiet w wieku około - i pomenopauzalnym. W 2004 roku ponad 70% wszystkich raków sutka stwierdzono po 50 roku życia.
Podejrzenie raka sutka czy raka piersi uzasadniają następujące zmiany: 1. Zmiany widoczne - stwierdzenie poprzednio nieistniejącej różnicy w wielkości piersi - różne zachowanie się piersi podczas unoszenia ramion - wciąganie lub sterczenie brodawki - wystąpienie „skórki pomarańczowej” na ograniczonej powierzchni skóry - pomniejszenie jednej z piersi (występuje rzadko) - zmiany typu wyprysku na brodawce lub jej otoczce - wyciek z brodawki sutkowej. 2. Zmiany wyczuwalne - ograniczone stwardnienie - twarde guzki piersi, zwłaszcza pojedyncze - twarde i powiększone węzły chłonne w dole pachowym Najważniejszym objawem raka sutka jest twardy, o nieregularnych obrysach, najczęściej nieostro odgraniczony, ściśle wtopiony w gruczoł, nieruchomy wobec skóry i (lub) podłoża guzek z występującym ewentualnie zaczerwieniem skóry lub objawem wciągania.
Profilaktyka raka sutka powinna obejmować wszystkie kobiety. Rak małych rozmiarów daje duże szanse na wyleczenie i dlatego należy dążyć do jak najwcześniejszego rozpoznania. Metodą wczesnego wykrywania raka sutka są badania przesiewowe. Zalecenia dotyczące badań przesiewowych w raku sutka opracowują od wielu lat różne organizacje medyczne, w tym Międzynarodowa Unia do Walki z Rakiem (UICC), Amerykański Narodowy Instytut Onkologii (NCI) i Amerykańskie Towarzystwo Onkologiczne(ACS). Zalecenia są co kilka lat modyfikowane na podstawie aktualnej wiedzy medycznej. Wszystkie wymienione organizacje zaliczają do metod przesiewowych: badanie palpacyjne sutków łącznie z mammografią. Wykonywanie badania palpacyjnego uzasadnia się pewnym odsetkiem guzów niewidocznych w badaniu mammograficznym, a wyczuwalnych w badaniu przedmiotowym. Od 20 roku życia zaleca się comiesięczne samobadanie piersi. Od 30 roku życia badanie raz na rok powinien przeprowadzać lekarz. Pierwsza mammografia powinna być zrobiona w wieku 35 lat, a następnie powtarzana, co półtora roku do zakończenia menopauzy, jak również po 60 roku życia. W sytuacji ryzyka genetycznego badanie to jest obowiązkowe, co najmniej raz w roku lub nawet częściej a podane wyżej granice wiekowe obniżają się. Od 21 roku życia badanie piersi powinien przeprowadzać lekarz, a mammografię należy zacząć robić od ukończenia 30 lat.

(…)

… o 25 proc. u małżonków palaczy, podczas gdy u osób narażonych na wpływ dymu tytoniowego w pracy ryzyko wzrasta o około 17 proc
ekspozycja na azbest i gazy radonu
blizny po wcześniej przebytej chorobie płuc (np. gruźlicy)
występowanie raka płuca w rodzinie
przebyte uprzednio leczenie przeciwnowotworowe
Rozpoznawanie raka płuc. Nie ma typowych objawów raka płuca. Najczęściej występują:
kaszel…
…. W dzisiejszych czasach lekarze stosują trzy podstawowe metody leczenia chorych na raka płuca: leczenie chirurgiczne (operacyjne) napromienianie (radioterapia) chemioterapia. Metody te stosuje się biorąc pod uwagę przypadek chorego, rodzaj nowotworu, zaawansowanie, wiek, ogólny stan zdrowia. Operacja czy radioterapia mogą przynieść efekty jeśli rak nie rozprzestrzenił się dlatego tak ważna jest diagnoza…
… części jelita grubego oraz odbytnicy za pomocą sigmoidoskopu) a także kolonoskopie (badanie podobne do poprzedniego, ale obejmujące cale jelito grube i odbytnice).
RAK PŁUC
Rak płuc jest jednym z najczęściej występujących nowotworów na świecie. W Polsce, gdzie wciąż wiele osób regularnie pali papierosy, to jedna z głównych przyczyn śmierci mężczyzn z powodu nowotworu. Ryzyko wystąpienia tej choroby…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz