Produkcja szkła

Nasza ocena:

5
Pobrań: 462
Wyświetleń: 2023
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Produkcja szkła - strona 1

Fragment notatki:


Dorota Marczyńska
Agnieszka Pajka Ewa Papież Produkcja szkła. Szkło jest wytapiane i wytwarzane w specjalnych hutach szkła.
Przygotowanie zestawu szklarskiego Zestaw szklarski - dobrane w odpowiednich proporcjach i wymieszane surowce.
Surowce wykorzystywane do produkcji szkła są wpierw odważone, następnie po wymieszaniu są zasypane do szklarskich pieców.
2. Topienie masy szklanej Większość obecnie używanego szkła wytwarza się przez podgrzanie mieszaniny piasku, sody i wapnia w temperaturze około 1500 stopni Celsjusza. Tak wysoką temperaturę zapewniają palniki gazowe. Podgrzewanie szkła odbywa się w piecach szklarskich, wielkich wannach wyłożonych ogniotrwałą gliną.
3. Procesy prowadzące do gotowego produktu to: - prasowanie;
- ciągnienie masy szklarskiej;
- proces walcowania;
- proces wydmuchiwania lub wytłaczania w odpowiednich formach.
- odprężanie
- hartowanie
Wyroby umieszcza się w odprężarce, gdzie stygną w sposób kontrolowany. PRODUKCJA np. butelek
Strumień roztopionej masy szklanej jest cięty na porcje - krople o ciężarze odpowiadającym ciężarowi formowanego opakowania. Krople trafiają do automatów. Sprężone powietrze formuje w początkowej fazie bańkę szklaną, która trafia do form i w nich nabiera określonych kształtów. Jeszcze gorące (ok. 600°C) butelki lub słoiki poddaje się kolejnym zabiegom: Produkcja szkła płaskiego - (a) - załadowanie piasku, wapienia i sody; (b) -bezwodnej do pieca; (c) - warstwa stopionego szkła zastyga na powierzchni stopionej; (d) - cyny po zastosowaniu chłodzenia; (e) - dalsze chłodzenie na wałkach; (f) - cięcie szkła przecinakiem ODPRĘŻANIE Ma na celu obniżenie naprężeń wewnętrznych w szkle- zapobiega to późniejszemu pękaniu wyrobów.
Wyroby ogrzewa się do temp. około 400 do 700 °C, a następnie wolno pod kontrolą wolno schładza. Hartowanie To wielokrotne odprężanie w celu zwiększenia wytrzymałości szkła.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz