Produkcja paliwa z odpadów komunalnych - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 42
Wyświetleń: 931
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Produkcja paliwa z odpadów komunalnych - omówienie - strona 1 Produkcja paliwa z odpadów komunalnych - omówienie - strona 2 Produkcja paliwa z odpadów komunalnych - omówienie - strona 3

Fragment notatki:

PRODUKCJA PALIWA Z ODPADÓW KOMUNALNYCH
Paliwo z przetworzonych odpadów komunalnych jest to stałe paliwo otrzymywane w wyniku mechanicznej obróbki odpadów komunalnych prowadzący do poprawy ich właściwości fizycznych, mechanicznych i paliwowych. Zwykle w trakcie tej obróbki mechanicznej oddzielane są składniki niepalne przede wszystkim przydatne do powtórnego wykorzystania. (potem dołożona została obróbka biologiczna)
Liczne firmy podejmują się budowy tego rodzaju zakładów stosując nieco odmienne technologie. W wyniku, których otrzymuje się paliwo z odpadów a zwłaszcza z wydzielonych z odpadów lekkich składników palnych takich jak papier, tworzywa sztuczne i tekstylia. Uzyskiwane produkty nazywane są w różny sposób, niekiedy w nawiązaniu do nazwy firmy.
Nazewnictwo np.
PAKOM (skrót od terminu paliwo komunalne)
paliwo zastępcze z odpadów
paliwo alternatywne
RDF (ang refused derived fuel)
Eco -fuel (paliwo ekologiczne)
BRAM (niem Brennstoff aus Mull)
Trockenstabilat (suchy stabilat, suche ustabilizowane paliwo)
paliwo z przetworzonych odpadów
paliwo formowane
Genezą produkcji paliwa z odpadów jest:
-chęć przetworzenia odpadów na materiał o jednolitych właściwościach paliwowych, które można byłoby:
magazynować przez dłuższy okres czasu
łatwiej transportować
łatwiej spalać w spalarniach odpadów w oddzielnych paleniskach lub wykorzystywać, jako paliwo dodatkowe w paleniskach węglowych lub innych urządzeniach.
potrzeba zagospodarowania lekkiej frakcji bogatej w papier i lekkie tworzywa sztuczne (folie) wydzielanej w mechanicznych sortowniach (początkowo przeznaczonej do papierni do przetwórstwa tworzyw sztucznych, które z uwagi na znaczny stopień zanieczyszczenia nie znajdowała odbiorców)
Mechaniczna obróbka odpadów (mechaniczno- biologiczna)
- Mechaniczna obróbka odpadów komunalnych w celach wytworzenia z nich paliwa o lepszych właściwościach paliwowych, mechanicznych i fizycznych
Szereg technologiczny
rozdrabniarka
sortowanie różnymi metodami (np. przesiewanie, separacja pneumatyczna)
suszenie
brykietowanie/granulowanie
Ostatnio rozwija się tendencja dodawania do paliw z odpadów tlenku wapnia, jako czynnika przedłużającego trwałość paliwa, a także umożliwiającego obniżenie emisji zanieczyszczeń przy spalaniu. Paliwo z odpadów komunalnych wcześniej występowało w formie luźnej a wraz z upowszechnieniem technologii w postaci brykietów, granulek
Wydajność produkcji paliwa ze zmieszanych odpadów komunalnych wynosi zwykle od 30 do 40 % masy wejściowych odpadów (w przypadku odpadów o dużej zawartości papieru)


(…)

… odpadów komunalnych wynosi zwykle od 30 do 40 % masy wejściowych odpadów (w przypadku odpadów o dużej zawartości papieru)
Jednym ze sposobów otrzymywania paliwa z odpadów jest ich wstępna obróbka na drodze biologicznego przetwarzania
Paliwo z przetworzonych odpadów powinno:
posiadać wysoką wartość opałową
niską zawartość popiołu
być trwałe przy magazynowaniu i transporcie
zawierać mało składników…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz