Procesy produkcyjne cz.2

Nasza ocena:

5
Pobrań: 84
Wyświetleń: 1169
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Procesy produkcyjne cz.2 - strona 1 Procesy produkcyjne cz.2 - strona 2 Procesy produkcyjne cz.2 - strona 3

Fragment notatki:



Zespół walcowniczy składa się z dwóch lub więcej walcarek współpracujących ze sobą. Walcarka jest to maszyna do walcowania, złożona z klatki roboczej wraz z walcami i osprzętem układu napędowego. Klatka robocza składa się z korpusu złożonego z dwóch stojaków połączonych ze sobą rozporami, poduszek umieszczonych w oknach stojaków razem z panewkami walców roboczych. Oprócz walców roboczych mogą występować również walce oporowe (w walcarkach wielowalcowych). Podstawowa klasyfikacja typów walcarek wynika z układu walców. Mogą to być więc walcarki:
•duo -dwuwalcowe,
•trio -trójwalcowe,
•kwarto -czterowalcowe,
•wielowalcowe.

Kucie polega na nadawaniu materiałowi określonego kształtu przez zgniatanie go uderzeniem lub naciskiem narzędzi. W wyniku kucia oprócz zmiany kształtu następuje rozdrobnienie struktury oraz poprawa własności mechanicznych.
W zależności od kształtu narzędzi i sposobu ich oddziaływania na odkształcany metal, kucie dzieli się na swobodne i matrycowe.
Kucie swobodne zachodzi wtedy, gdy narzędzie wywiera nacisk tylko na część powierzchni metalu, a pozostałe powierzchnie nie są ograniczone kształtem narzędzia i metal może płynąć w dowolnych kierunkach.
Proces, w wyniku którego odkształcony metal może przybierać jedynie kształt narzędzia nazywamy kuciem matrycowym.

Procesy i techniki 
produkcyjne
cz 2Obróbka plastyczna metaliObróbka plastyczna jest to rodzaj obróbki, podczas której -w wyniku działania sił zewnętrznych - następuje zmianakształtu i własności materiału.
Rozróżnia się obróbkę plastyczną na zimno i na gorąco.
Gdy odkształcenie plastyczne następuje w temperaturzeniższej od temperatury rekrystalizacji, to mamy do czynieniaz obróbką plastyczną na zimno, gdy zaś powyżej tejtemperatury - z obróbką plastyczną na gorąco.
Temperatury rekrystalizacji różnych metali i stopów zależą głównie od id temperatury topnienia i wynoszą: •dla stali ok. 550 C, •dla aluminium ok. 200 C, •dla miedzi ok. 250 C, •dla mosiądzu ok. 300 - 400 C, •dla cyny i cynku ok. 20 C. Temperatura obróbki plastycznej na gorąco dla różnych metali i stopów wynosi: •dla stali 800 - 1200 C, •dla aluminium 350 - 450 C, •dla miedzi 900 - 1050 C, •dla mosiądzu 700 - 800 C, •dla cyny i cynku ok. 150 - l70 C. Podczas obróbki plastycznej na zimno nieodwracalne odkształcenia plastyczne zachodzą przy obciążeniach przekraczających granicę sprężystości materiału.
Materiałowi odkształconemu na zimno towarzyszy zjawisko umocnienia, które powoduje wzrost wytrzymałości i twardości oraz zmniejszenie plastyczności
Podczas obróbki plastycznej na gorąco nie zachodzi zjawisko umocnienia  Powstaje jednak struktura włóknista materiału zwiększająca jego wytrzymałość wzdłuż włókien. Rozróżnia się podstawowe sposoby obróbki plastycznej: •
Walcowanie,

Wyciskanie,

Ciągnienie,

Tłoczenie,

Kucie.Walcowanie to procesy obróbki plastycznej, w których podwpływem nacisku wywieranego przez obracające się walceuzyskuje się zmiany wymiarów oraz kształtów przedmiotówwalcowanych.Zespół walcowniczy składa się z dwóch lub więcej walcarek współpracujących ze sobąWalcarka jest to maszyna do walcowania, złożona z klatki roboczej wraz z walcami i osprzętem układu napędowego. Klatka robocza składa się z korpusu złożonego z dwóch stojaków połączonych ze sobą rozporami, poduszek umieszczonych w oknach stojaków razem z panewkami walców roboczych. Oprócz walców roboczych mogą występować również walce oporowe (w walcarkach wielowalcowych). 
Podstawowa klasyfikacja typów walcarek wynika z

(…)

… jest
możliwe uzyskiwanie odkuwek o bardzo skomplikowanych
kształtach.
W końcowej fazie kucia niebezpieczeństwo pękania materiału jest
minimalne na skutek występowania w odkuwce stanu
trójosiowego ściskania. towarzyszy temu jednak duży wzrost siły
nacisku, który jest 3-6 razy większy niż podczas kucia
swobodnego. Rozróżnia się dwa rodzaje kucia matrycowego: z
wypływką i bez wypływki.
Kucie z wypływką prowadzi…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz