procesy kucia wyciskania i walcowania - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 273
Wyświetleń: 2478
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
procesy kucia wyciskania i walcowania - omówienie - strona 1 procesy kucia wyciskania i walcowania - omówienie - strona 2 procesy kucia wyciskania i walcowania - omówienie - strona 3

Fragment notatki:

Omówić procesy kucia, wyciskania, walcowania
KUCIE W procesie kucia materiał jest odkształcany trwale na gorąco lub na zimno pod działaniem uderzeń młota, nacisku prasy lub walców. W chwili uderzenia bijaka o metal (pomijając straty energii) energia kinetyczna bijaka jest zamieniana na pracę odkształcenia plastycznego. Wyrób uzyskany w wyniku kucia nazywa się odkuwką, jeżeli proces kucia jest wykonywany w kilku operacjach to odkuwka po pierwszym kuciu nazywa się przedkuwką w drugiej operacji (w kolejnych jest tak samo). Wsadem do procesów kucia mogą być wlewki, kęsiska, kęsy oraz pręty. Odkuwki charakteryzują się: • kształtem i wymiarami zbliżonymi do gotowej części, • drobnoziarnistą strukturą, • włóknistym rozkładem zanieczyszczeń, • podwyższonymi własnościami mechanicznymi w stosunku do materiału wyjściowego. Podstawową decyzją o zastosowaniu kucia zamiast innych technologii wykonania (np. odlewania) są wymagania dotyczące lepszych właściwości mechanicznych. Z odkuwek wykonuje się najbardziej odpowiedzialne części maszyn, jak wirniki turbinowe, wały okrętowe, wały korbowe, korbowody, elementy układu kierowniczego, haki i inne. W zależności od kształtu narzędzi i sposobu ich oddziaływania na odkształcany metal kucie dzielimy na: • swobodne - w kowadłach płaskich, - w kowadłach kształtowych (pół swobodne), • matrycowe: - w matrycach otwartych, - w matrycach zamkniętych. Najważniejsze parametry procesu kucia: - temperatury nagrzewania materiału - prędkości odkształcenia.
WYCISKANIE Wyciskanie jest procesem obróbki plastycznej, w którym za pomocą tłoczyska lub stempla 3 (na ogół przez przetłoczkę 4) wywierany jest nacisk na materiał 1 umieszczony w pojemniku (zwanym recypientem 2) lub matrycy 5 zmuszając go do wypływania przez otwór matrycy, lub szczelinę między stemplem a ściankami recypienta. Początkowo wyciskanie ze względu na bardzo duże naciski, stosowano przede wszystkim do kształtowania wyrobów z materiałów charakteryzujących się niską granicą plastyczności, a więc: Pb, Sn, Al i Cu oraz ich stopów. Dzięki rozwojowi technik wyciskania w wyniku zastosowania podgrzewania materiału wsadowego i narzędzi, jak również użycia specjalnych smarów (o wysokiej temperaturze zapłonu), stało się możliwe wyciskanie stali oraz innych metali o wysokiej temperaturze topnienia i to zarówno na zimno jak i na gorąco. Wyciskanie jest przeznaczone szczególnie do: - wstępnej przeróbki plastycznej stali o niskiej plastyczności, których nie można odkształcać drogą kucia czy walcowania, ... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz