To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Wyciskanie jest procesem obróbki plastycznej, w którym za pomocą tłoczyska lub stempla (na ogół przez przetłoczkę)wywierany jest nacisk na materiał umieszczony w pojemniku (zwanym recypientem) lub matrycy zmuszając go do w pływania przez otwór matrycy, lub szczelinę między stemplem a ściankami recypienta. Początkowo wyciskanie ze względu na bardzo duże naciski, stosowano przede wszystkim do kształtowania wyrobów z materiałów charakteryzujących się niską granicą plastyczności, a więc: Pb, Sn, Al i Cu oraz ich stopów. Dzięki rozwojowi technik wyciskania w wyniku zastosowania podgrzewania materiału wsadowego i narzędzi, jak również użycia specjalnych smarów (o wysokiej temperaturze zapłonu), stało się możliwe wyciskanie stali oraz innych metali o wysokiej temperaturze topnienia i to zarówno na zimno jak i na gorąco.
wyciskanie jest najbardziej ekonomiczną metodą z procesów obróbki plastycznej, przeznaczoną szczególnie do: *wstępnej przeróbki plastycznej stali o niskiej plastyczności, których nie można odkształcać drogą kucia czy walcowania, *wytwarzania prętów i wyrobów z otworami o złożonych kształtach, których otrzymanie innymi metodami jest trudne lub niemożliwe, *łączenia różnorodnych metali i otrzymywania wyrobów wielowarstwowych o określonych grubościach poszczególnych warstw, *wytwarzania małych partii wyrobów o dużej masie i prostych kształtach, których wytwarzanie innymi metodami jest nieekonomiczne. Wyciskanie jest podstawową metodą wytwarzania rur, prętów i kształtowników oraz części maszyn ze stali i metali nieżelaznych. Wyroby wyciskane charakteryzują się dobrymi własnościami mechanicznymi, dużą dokładnością wymiarów, czystą i gładką powierzchnią.
klasyfikacji procesów wyciskania, m.in.: w zależności od temperatury procesu, kierunku [Author ID1: at Tue Dec 20 13:29:00 2011
]wypływania materiału względem ruchu stempla, kształtów wyrobów, sposobu wywierania siły na materiał, itp. Podział ze względu na temperaturę: Wsad poddany wyciskaniu może mieć temperaturę otoczenia lub może być uprzednio podgrzany. Stąd podział wyciskania na: ZIMNO, CIEPŁO, GORĄCO.
Wyciskanie wsadu o temperaturze podwyższonej różni się od wyciskania wsadu niepodgrzanego wymaganiami dotyczącymi: parametrów energetycznych, przygotowania wsadu, warunków organizacji produkcji, smarowania, konstrukcji narzędzi i pras oraz umożliwia uzyskanie wyrobów o innych własnościach użytkowych. a) wyciskanie na zimno Znajduje zastosowanie przede wszystkim do wyciskania gotowych części maszyn, od których wymaga się specjalnych (podwyższonych) własności mechanicznych, dużej dokładności wymiarowo-kształtowej, dobrej jakości i gładkości powierzchni oraz odpowiedniej struktury.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)