Proces metamorfizmu

Nasza ocena:

5
Pobrań: 56
Wyświetleń: 903
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Proces metamorfizmu - strona 1 Proces metamorfizmu - strona 2

Fragment notatki:

Proces metamorfizmu
Jest to proces zachodzący w głębi skorupy ziemskiej i polegający na przeobrażeniu skał pod wpływem oddziaływania na nie wysokich temperatur i ciśnienia. Przyczyną powstawania metamorfizmu są intruzje magnetyczne i ruchy skorupy ziemskiej.
-METAMORFIZM KONTAKTOWY (TERMICZNY) -skały ulegają przeobrażeniu pod wpływem wysokiej temperatury.
-METAMORFIZM DYNAMICZNY-wywołany głównie wzrostem ciśnienia. (duże ciśnienie, pod wpływem którego skały ulegają przeobrażeniu, jest wywołane ruchami skorupy ziemskiej).
-METAMORFIZM REGIONALNY (TERMODYNAMICZNY) -wywołany jednoczesnym działaniem ciśnienia i temperatury, które zależą przede wszystkim od głębokości. Wyróżniamy 3 strefy przeobrażeń:
1.strefa płytkowa (epizona) -sięga do głębokości 6-10 km, gdzie panuje stosunkowo niska temperatura wynosząca ok. 100-300 0 C i niezbyt wysokie ciśnienie jednokierunkowe w granicach 1600 - 2700*102 kPa.
2.strefa pośrednia (mezozona) -pod wpływem wysokiej temp.300-500O C następuje częściowe przekrystalizowanie skał, a pod wpływem dużego, jednokierunkowego ciśnienia (2700 -5400*10 2 kPa) powstają skały o teksturze łupkowej i gnejsowej.
3.strefa głęboka (katazona) -temp. wzrasta do 800 C, ciśnienie kierunkowe zanika i pojawia się ciśnienie hydrostatyczne. Następuje całkowite przekrystalizowanie skał. W wyniku działania ciśnienia wielokierunkowego powstają tekstury nieuporządkowane. Metamorfizmowi podlegają skały magmowe i osadowe.
Do skał metamorficznych należą: a) gnejsy, b) łupki metamorficzne, c) marmury
Denudacja
Jest to zespół procesów niszczących (denudacyjnych), do których zaliczamy wietrzenie wszelkiego rodzaju erozje i powierzchniowe ruchy masowe, prowadzące do uiszczenia wyniosłości na powierzchni Ziemi.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz