Proces badawczy

Nasza ocena:

3
Pobrań: 98
Wyświetleń: 1519
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Proces badawczy - strona 1 Proces badawczy - strona 2

Fragment notatki:

PROCES BADAWCZY: Definicja problemu (np. bezdomność; wybór przedmiotu badania) Przegląd literatury (zapoznanie się z istniejącymi badaniami na ten temat)
Hipoteza (co zamierzasz badać; jaki jest związek miedzy zmiennymi?) Projekt badawczy (wybór jednej lub więcej metod badawczych (eksperyment, badanie kwestionariuszowe, obserwacja, wykorzystywanie istniejących źrodeł)
Badanie (zebranie danych, zapis informacji)
Interpretacja wyników (jakie są implikacje zebranych danych)
Raport badawczy (jakie jest znaczenie uzyskanych wyników, jak się one maja do wcześniejszych ustaleń?) c) Rozumienie związków przyczynowo - skutkowych (przyczynowość a korlacja, mechanizm przyczynowości, próby kontrolne, Ustalanie przyczyn) Przyczynowość a korelacja - przyczynowość nie wynika bezpośrednio z korelacji
Korelacja - oznacza istnienie systematycznego związku między dwiema grupami zdarzeń, czyli zmiennych.
Mechanizm przyczynowości - związków przyczynowych w socjologii nie należy rozumieć mechanicznie. Czynnikami relacji między zmiennymi życia społecznego są postawy ludzi i motywy ich działania.
Próby kontrolne - w ustaleniu przyczyn korelacji należy odróżnić zmienne niezależne i zmienne zależne. Zmienna niezależna to zmienna, która wywiera wpływ na inną zmienną. W celu stwierdzenia czy korelacja między zmiennymi ma podłoże przyczynowe stosujemy próby kolizyjne, czyli część zmiennych pozostawimy bez zmian, żeby sprawdzić, jak zachowują się względem nich pozostałe.
Ustalenie przyczyn - ustalenie związków przyczynowych najczęściej opiera się na dotychczasowych badaniach w danej dziedzinie. Bez pewnych założeń, co do stojących za daną korelacją mechanizmów przyczynowych, trudno odnaleźć jakiekolwiek prawdziwe związki. d) Etnografia Etnografia to poznawanie zachowań społecznych ludzi i grup w bezpośrednim kontakcie z nimi przez określony czas, prowadzenie obserwacji uczestniczącej i przeprowadzanie wywiadów.
e) Badania sondażowe Celem badań sondażowych jest zbieranie danych, które są następnie poddawane analizom statystycznym, pozwalającym wykryć stałe tendencję i regularności,
Głównym narzędziem zbierania informacji w badaniach sondażowych jest kwestionariusz.
Pytania zamknięte i otwarte.
Kwestionariusz powinien też uwzględniać typ respondentów odpowiadających na pytania.
Dobór próby.
f) Eksperyment Sprawdzian hipotezy przeprowadzony w ściśle kontrolowanych, stworzonych przez badacza warunkach.
Efekt Hawthorne - pracownicy mieli świadomość, ze są obserwowani, co wpływało na wydajność ich pracy bardziej niż zmiana warunków.
Eksperyment Philipa Zimbardo - zachowania ludzi w więzieniach w większym stopniu wynikają samej natury warunków więziennych niż z indywidualnych cech charakteru poszczególnych osób.


(…)

…) Analizy historyczne
Umieszczają problem społeczny w perspektywie czasowej.
- badanie oparte na metodzie historii mówionej
- badanie dokumentarne (np. badanie Anthony'ego Ahcoorta)
i) Łączenie metod porównawczych i badań historycznych
socjologowie, którzy łączą analizę porównawczą i studia historyczne, prowadzą tzw. analizę wtórną
badanie zmiany społecznej - przykład globalizacji
przy badaniach wielkich…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz