Próba szczelności-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 91
Wyświetleń: 1463
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Próba szczelności-opracowanie - strona 1 Próba szczelności-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

Przepisy ogólne
1. Badanie szczelności instalacji należy przeprowadzić przed zakryciem bruzd i otworów, przed pomalowaniem przewodów i ich zaizolowaniem.
2. Badanie szczelności należy przeprowadzać wodą, podczas odbiorów częściowych instalacji dopuszcza się badanie szczelności sprężonym powietrzem.
3. Podczas badania szczelności zabrania sie podnoszenia ciśnienia powyżej ciśnienia próby nawet chwilowo.
 
Przygotowanie instalacji do próby szczelności
 1.Przed przystąpieniem do badania szczelności instalacja musi być przepłukana wodą. Czynność płukania należy wykonywać przy dodatniej temperaturze zewnętrznej a budynek  nie może być przemarznięty.
2.Od instalacji wody ciepłej należy odłączyć wszystkie urządzenia zabezpieczające przed przekroczeniem ciśnienia dopuszczalnego.
3.Po napełnieniu instalacji wodą należy sprawdzić szczelność wszystkich połączeń i kompletność zaślepień, brak roszenia na dławnicach zaworów.
Przebieg badania szczelności wodą zimną
1.Do instalacji w najniższym jej punkcie należy podłączyć pompę ręczną wyposażoną w zbiornik wody, manometr zawory odcinające, zawór zwrotny i spustowy.
2. Manometr powinien mieć średnicę 150mm i zakres tarczy co najmniej 50% większy od ciśnienia próbnego. Działka elementarna powinna wynosić:
0,1 bar przy ciśnieniu próby do 10 bar
0,2 bar przy ciśnieniu większym
3. Badanie szczelności możemy rozpocząć co najmniej po jednej dobie od napełnienia instalacji wodą i jej odpowietrzeniu jak też stwierdzeniu braku roszenia.
4.Po stwierdzeniu gotowości instalacji należy podnieść za pomocą pompy ciśnienie w instalacji do wysokości ciśnienia próby. Wartość ciśnienia próby należy przyjmować w wysokości 1,5x ciśnienia roboczego ale nie mniej niż 10 bar. Badanie przeprowadzić zgodnie z warunkami w tabeli.
5. Co najmniej 3 godziny przed i podczas badania temperatura i otoczenia nie powinna sie zmienić o więcej niż 3K a pogoda nie powinna być słoneczna. Po przeprowadzeniu próby należy sporządzić protokół podając ciśnienie próby, fragment badanej instalacji i jej wynik.
 
Badanie instalacji sprężonym powietrzem
1. Badanie można przeprowadzić powietrzem nie zawierającym oleju.
2. Wartość ciśnienia badania nie powinna przekraczać 3 bar.
3. Wszelkie nieszczelności należy lokalizować akustycznie lub środkiem pianotwórczym.
4. Wymagania odnośnie manometru i warunków pogodowych są identyczne jak dla badania wodą.
5. Wynik należy uznać za pozytywny jeśli manometr nie wykaże spadku ciśnienia.
(inny opis)
Po ułożeniu lub wybudowaniu kanału przed zasypaniem prze- prowadza się próbę szczelności. Polega ona na zamknięciu danego odcinka przewodu korkami (płyty żeliwne o kształcie odpowiadającym przekrojowi kanału) i odpowiednim uszczel- nieniu, a następnie napeł­nieniu wodą. W górnej części musi być przewi­dziany wylot na ujście po­wietrza z kanału w czasie jego napełniania. Wodę spiętrza się na wysokość h nie większą niż 2,0 m i przy użyciu rurki piezometrycznej — połączonej z dolną częścią badanego od- cinka — obserwuje się spadek zwierciadła wody. W początkowym momencie, nawet przy prawidłowo wykona­nych stykach, spadek zwierciadła wody będzie dość znaczny, po­nieważ część wody wchodzi do styków, w których sznury nasią­kają wodą. Dlatego też właściwe obserwacje można poczynić dopiero co najmniej po 2 godz. od napełnienia kanału wodą. , W kanale szczelnym w czasie 5-^10 min. po okresie nasiąkania sznura nie powinien występować spadek zwierciadła wody w stu­dzience. W kanale źle wykonanym i nieszczelnym spadek ten' jest znaczny i wówczas wodę trzeba spuścić, sprawdzić dokładnie styki, uszczelnić połączenia wątpliwe lub przeciekające i próbę powtórzyć. Czynności te powtarza się, aż do uzyskania pożądanych re­zultatów. W kanałach leżących poniżej poziomu wody gruntowej wy­niki próby za pomocą zalewania kanałów mogą być mylne. Lepiej jest wówczas wprowadzić do kanałów sprężone po­wietrze, dwutlenek węgla lub dym z wilgotnych trocin i ob­serwować, w którym miejscu wydostają się bańki powietrza lub gazy. Gdy manometr dołączony do pompki wskazuje spadek ciś­nienia — kanał jest nieszczelny. Należy ponownie wodę z wy­kopu wypompować, sprawdzić złącza i próbę przeprowadzić po­wtórnie. Sprawdzania szczelności przewodów nie należy lekceważyć i choć uzupełnienie szczeliwa jest kłopotliwe, zawsze jest mniej kosztowne niż późniejsze odkopywanie przewodu w czasie jego eksploatacji.


(…)

… instalacji wodą należy sprawdzić szczelność wszystkich połączeń i kompletność zaślepień, brak roszenia na dławnicach zaworów.
Przebieg badania szczelności wodą zimną
1.Do instalacji w najniższym jej punkcie należy podłączyć pompę ręczną wyposażoną w zbiornik wody, manometr zawory odcinające, zawór zwrotny i spustowy.
2. Manometr powinien mieć średnicę 150mm i zakres tarczy co najmniej 50% większy…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz