Prepedeutyka, dendrometria

Nasza ocena:

3
Wyświetleń: 819
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Prepedeutyka, dendrometria - strona 1

Fragment notatki:

DENDROMETRIA- nauka zajmująca się pomiarem drewna, drzew i drzewostanu, a zwłaszcza pomiarem i określaniem miąższości (objętości), przyrostu miąższości i wieku drzew i drzewostanów.
6. NASIENNICTWO LEŚNE- dział hodowli leśnej, obejmujący produkcję wartościowych nasion drzew i krzewów leśnych. Dziedzina ta zajmuje się m.in. ustalaniem zasad wyboru drzew nasiennych, organizacją i technologią zbioru nasion, wyłuszczania szyszek, przygotowania i przechowywania nasion, oceny ich jakości.
7. UPRAWA LEŚNA - zabiegi mające na celu sztuczne odnowienie lasu. Nazwą uprawy lasu bywa określany też cały proces sztucznego odnowienia i pielęgnowania lasu, a w odróżnieniu od hodowli lasu - bez dążenia do uszlachetnienia genetycznego drzew.
8. ODNAWIANIE LASU - powstawanie nowego drzewostanu na obszarze drzewostanu usuniętego przez człowieka lub czynników naturalnych. Zachodzi samoistnie lub na skutek odpowiednich zabiegów gospodarczych. Odnawianie lasów naturalne wyst. w tzw. oknach okopu drzewostanu pierwotnego (zamieranie drzew górnej warstwy) - z reguły przez samosiew. Odnawianie sztuczne w lesie zagospodarowanym następuje przez wysiew nasion na powierzchniach leśnych, sadzenie młodych sadzonek przez wzrost odrośli a także przez kierowany samosiew. 9. SAMOSIEW - sposób odnowienia lasu. Wyrastanie nowego pokolenia drzew z nasion opadających na glebę z tzw. drzew macierzystych. Nasiona mogą być przenoszone przez wiatr z drzewostanów sąsiadujących z powierzchnią odnowieniową ( samosiew boczny) lub opadającą z drzew macierzystych niekiedy pozostawionych specjalnie na zrębie ( samosiew górny ). Młode drzewka wyrosłe poprzez samosiew zwane są nalotem.
11. INŻYNIERIA LEŚNA - dział nauk leśnych obejmujących projektowanie i budowę sieci dróg transportowych do wywozu drewna z lasu ( kołowych, kolejek wąskotorowych, ślizgów, kolejek linowych), przystosowanie cieków wodnych do spławów drewna, zabezpieczenie stoków górskich przed erozja i in. Rozróżnia się inżynierie leśna lądowa i wodną. BARTNICTWO 2001
Strona 1 z 2
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz