To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
LUKI W PRAWIE
Luka w prawie to brak regulacji co do którego można racjonalnie twierdzić, ze nie jest przez ustawodawcę zamierzone.
Luka w prawie może w szczególności wystąpić, gdy:
ustawodawca nie zakończył procesu prawodawczego wbrew wyraźnej zapowiedzi, np. Rada Ministrów nie wydała przepisów wykonawczych do ustawy mimo przepisu blankietowego zobowiązującego Radę Ministrów do takiego działania. Jest to swoista luka w prawie.
pomimo zakończenia procesu legislacyjnego nadal nie można ustalić norm regulujących określoną kwestię. np. utworzona zostanie jakaś instytucja ustrojowa a nie zostaną określone jej pełne kompetencje. Jest to luka techniczna.
luka aksjologiczna - (pozorna) jest to luka, w której twierdzimy, że ustawodawca musi jakiś stan rzeczy uregulować jeśli ma się kierować pewnymi założeniami aksjologicznymi. Założenia te osoba oceniająca istniejący stan prawny uznaje za oczywiste, godne akceptacji, niepodważalne i dlatego sadzi, że albo są one w istocie aprobowane przez ustawodawcę albo aprobowane być powinno.
OBOWIĄZYWANIE PRAWA:
w ujęciu aksjologicznem
realistyczne obow. prawa (behawioralne, socjologiczne)
Desuetudo - odwyknienie. Przez desuetudo rozumie się zjawisko długotrwałego niestosowania lub nieprzestrzegania normy. Za objęte desuetudo uznaje się normy:
sankcjonowane jeśli mimo pojawienia się warunków określonych w tej hipotezie adresaci pierwotni nie zachowują się zgodnie z dyspozycją tej normy.
sankcjonującą jeśli mimo naruszenia normy sankcjonowanej adresat wtórny (organ państwa) nie korzysta ze swoich kompetencji i nie stosuje sankcji. Uznaje się wówczas, że państwo straciło zainteresowanie dla tych norm, przestało je chronić swoim przymusem w związku z czym norma taka przestała obowiązywać.
Formalne, tetyczne obowiązywanie prawa - prawo obowiązuje, gdy zostało właściwie ustanowione przez kompetentny organ zgodnie z wiążącym trybem prawotwórczym.
Istnieje przestrzenny i czasowy aspekt obowiązywania
Obowiązywanie prawa w przestrzeni
Prawo (ściślej prawo wewnątrzkrajowe) obowiązuje na całym lub na części terytorium państwa, które organy je ustanowiły lub w przypadku prawa zwyczajowego sankcjonują.
Prawo wewnątrzkrajowe i umowy międzynarodowe określają granice tego terytorium. Każdy kto znajdzie się na obszarze danego kraju podlega jego prawu (jurysdykcji). Jest to zasada terytorialności. Od zasady teryrorialności są nieliczne wyjątki: umowy i zwyczaje międzynarodowego prawa publicznego wyłączają możliwość stosowania sankcji prawa wewnatrzkrajowego wobec niektórych kategorii podmiotów.
Obowiązywanie prawa w czasie
(…)
… opublikowania.
Czas dzielący dwie daty od opublikowania i wejścia w życie określa się jako vacatio legis (spoczynek prawa). Vacatio legis jest wykorzystywane na zapoznanie się z nowym prawem i na przygotowanie się do jego przestrzegania i stosowania.
Zdarza się, że ustawodawca wiąże określone skutki prawa ze zdarzeniami lub zachowaniami ludzi, które zaistniały przed dniem opublikowania aktu normatywnego…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)