prawo wykład notatki

Nasza ocena:

5
Pobrań: 70
Wyświetleń: 1036
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
prawo wykład notatki - strona 1 prawo wykład notatki - strona 2 prawo wykład notatki - strona 3

Fragment notatki:


Wykład 28.11.2012
Prawo cywilne! Podstawowe pojęcia: Podmioty: Przedsiębiorca- Konsument- Kodeks cywilny- art. 2 Osoby fizyczne, osoby prawne, art. 33 do jednostek organizacyjnych stosuje się odpowiednio przepisy o osobach prawnych- podmioty osobowe, ułomne osoby prawne, niepełne osoby prawne, osoby ustawowe.
Jednostki ustawowe- nie pełne osoby prawne. Zdolność prawne - zdolność to bycia podmiotem w prawie obowiązku, każdy podmiot może być nosicielem prawa lub obowiązku np. prawa własności, użytkowania, życia itd. Bycie podmiotem prawnym, jakiekolwiek zobowiązanie. Zdolności do czynności prawnych - zdolność do tego by mogą własnych działań nabywać prawa i obowiązki. Nie chodzi o to że ktoś jest nosicielem, ale ktoś może nabyć prawo nie tylko dla siebie. kupno-sprzedaż, dwie zdolności bo można nabyć i się nabywa. Zdolność sądowa- zdolność do tego żeby pozywać i być pozywanym. Kto ma zdolność prawną najczęściej ma zdolność sądową, mimo ze są wyjątki. (mało się bd zajmować). Osoba fizyczna- od chwili urodzenia każdy ma zdolność prawną, może być podmiotem praw i obowiązków(spadek, czci, ochrony życia zdrowia); zdolność do czynności prawnych nie przysługuje od chwili narodzenia, dziecko do 13 lat nie ma zdolności do czynności prawych, podobnie jak osoby ubezwłasnowolnione, od 13-18 lat ma się ograniczoną zdolność do czynności prawnych(za zgodą przedstawiciela ustawowego np. rodzic, opiekun, kurator, zgoda nie musi być uprzednia może być następcza- skuteczne wtedy gdy uzyska się potwierdzenie, skuteczność zawieszona) v ograniczona zdolność do czynności prawnych nie bardzo uzależnienie, ograniczenie, choroba psychiczna; pełna zdolność do czynności prawnych- 18 lat, kobiety który uzyskały zgodę od sądu do związku małżeńskiego i zawarcie związku małżeńskiego(16 lat) nie traci się zdolności do czynności prawych. Wyjątek: osoba która jest całkowicie pozbawiona czynności prawnych może skutecznie zawrzeć umowę z drobnych bieżących sprawach życia codziennego: zostanie wykonana, nie może być rażącego pokrzywdzenia. Ograniczone zdolności do czynności prawnych: w drobnych bieżących sprawach życia codziennego ważna zawsze zgoda przedstawiciela na czynności zobowiązujące, rozporządzające(przeniesienie własności), nie potrzeba zgoda na czynności przysparzające- np. darowizna, na korzyść. Może rozporządzać własnym zarobkiem, bez zgody przedstawiciela ustawowego Może swobodnie dysponować przedmiotami które zostały mu dane do swobodnego użytku bez zgody przedstawiciela ustawowego. Osoby prawne, ułomne osoby prawne Osoby prawne- zawsze ma strukturę organizacyjną(zawsze ma ograny), działa poprzez te organy, organ emanacja osoby prawnej, tak realizuje zdolność do czynności prawnych. Działanie organu uważane za działanie osoby prawnej. Organ nie jest traktowany jako przedstawiciel, czynności organu uważane za czynności osoby prawnej.

(…)

… organizacyjnych nie posiadających zdolności prawnej (pn. spółki cywilne)
Inna systematyka:
Podział publiczno prawny na jednostki sektora finansów publicznych (tworzone na podstawie ustawy z 2009 f o finansach publicznych): Jednostki organizacyjne Państwa Jednostki budżetowe: - nie posiadają osobowości prawnej( prawa i obowiązki nabywa skarb państwa), - wydatki pokrywają bezpośrednio z budżetem, dochody…
… finansowe, mogą uzyskiwać dotacje - realizują zadania w sferze gospodarki mieszkaniowej, usług komunalnych, zaopatrzenia w energię i gaz, transportu lokalnego.
Inne jednostki sektora finansów publicznych:
Organy władzy publicznej
Jednostki samorządu terytorialnego oraz ich związki
ZUS, KRUS oraz zarządzanie przez nie fundusze
Narodowy Fundusz Zdrowia i samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej…
…(ułomne) osoby prawne(osoby ustawowe): 1. Spółki osobowe: a. spółka jawna (sp. j.) b. spółka partnerska (sp. p.) c. spółka komandytowa (sp. k.) d. spółka komandytowo-akcyjna (S. K. A.) 2. Spółki kapitałowe w organizacji 3. Stowarzyszenia zwykłe 4. Główne zakłady zagranicznych zakładów ubezpieczeń 5. Wspólnoty mieszkaniowe
Osoby fizyczne: a. występujące indywidualnie b. występujące w jednostkach…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz