prawo VI wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 7
Wyświetleń: 1043
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
prawo VI wykład - strona 1 prawo VI wykład - strona 2 prawo VI wykład - strona 3

Fragment notatki:


stosunki prawne - przedsiębiorcy z osobami przy pomocy, których może on działać.
Prokura- instytucja występująca tylko w RFN i Polsce, rodzaj przedstawicielstwa ustanowiony z woli obu stron, to jest kupca i prokurenta, ma ustawą określony zakres umocowania. Prokurent przez swoje działania zobowiązuje bezpośrednio kupca, jego działanie jako prokurenta uzewnętrznione jest przez dopisek przy nazwisku „ppa” (per procura), z reguły kupiec zatrudnia go w oparciu o umowę o pracę. Jeżeli ustanowi więcej niż jednego prokurenta- prokura łączna to znaczy na zewnątrz wszyscy prokurenci składają uzgodnione oświadczenie woli, każdy z nich z osobna może przyjmować oświadczenia woli od osób trzecich. Dla oddziału firmy noszącego odmienną nazwę niż główna firma może być ustanowiona prokura filialna. Prokurent nie może zbyć lub obciążyć przedsiębiorstwa,
zmienić firmy,
podpisać bilansu, nie może prowadzić prywatnych spraw kupca,
może zbyć część przedsiębiorstwa lub obciążyć go, pod warunkiem że posiada pełnomocnictwo cywilne(rodzajowe) nie może przenieść prokury na osoby trzecie
Prokura wygasa przez jej wypowiedzenie w wyniku śmierci prokurenta lub utraty zdolności do czynności prawnych, ale jeżeli kupiec utraci zdolność do czynności prawnych lub umrze, prokura nie wygasa. W wyniku likwidacji przedsiębiorstwa, w wyniku upadłości wygaśnie prokura.
Prokura musi być uwidoczniona w rejestrze, analogiczne jej wygaśnięcie, przy czym osoby trzecie chronione są do momentu jej wykreślenia. Stosunki prawne kupca z przedstawicielem przy pomocy, którego działa. kupiec przedstawiciel (agent)
stosunek wewnętrzny
przedstawiciel osoby trzecie
stosunek zewnętrzny
Przedstawicielstwo jest stanem prawnym- sytuacją prawną- przedstawiciel, pełnomocnik, agent dokonuje czynności prawnej na rachunek innej osoby najczęściej zwanej mocodawcą. Pośrednictwo jest stanem faktycznym wyrażającym się w tym, że jedna osoba to jest pośrednik czy makler stara się doprowadzić do powstania stosunków prawnych między bezpośrednimi uczestnikami obrotu gospodarczego działając w interesie obydwu stron przyszłej umowy. Sam pośrednik przez swoje działanie, nie wywołuje żadnych skutków prawnych dla właściciela przedsiębiorstwa. Jego zadanie polega tylko na doprowadzeniu do zawarcia umowy między właścicielami przedsiębiorstw, którzy mogą działać osobiście, albo za pośrednictwem przedstawicieli. Przedstawicielsko może być: Bezpośrednie- czynności dokonane przez przedstawiciela, dokonane są bezpośrednio na rachunek mocodawcy, czyli kupiec nabywa prawa i obowiązki od razu z chwilą dokonania samej czynności. Przedstawiciel bezpośredni działa w

(…)

… cywilnym, brak rozróżnia przedstawicielstwa jako stosunku zewnętrznego określającego zakres umocowania wobec osób trzecich, ale także samej podstawy prawnej do działania na korzyść innej osoby, bowiem pełnomocnictwo utożsamiane jest z umową zlecenia nad to nie wykształciły się poszczególne rodzaje umów, jak umowa agencyjna, umowa komisu, maklerska. Stanowią wytwór praktyki sądów handlowych i wyprowadzone…
… przedstawicielstwa bezpośredniego jest najbliższy prokurze w RFN
V.R.P. zależny przedstawiciel handlowy, do tej grupy należą komiwojażerowie, przedstawiciele i akwizytorzy przemysłu i handlu. Do ich zadań należy przygotowanie i zawieranie różnych czynności handlowych (na cudzy rachunek) na rachunek firm, które reprezentują bez brania na siebie osobistej odpowiedzialności, mają obowiązek zabiegania o klientelę…
… i spółek, analogiczne zmiany. Przy czym ustanie umocowania takiej osoby nie wywołuje skutków prawnych wobec osób trzecich do czasu jej wykreślenia z rejestru. Zarządca ustanowiony jest w oparciu umowy o pracę, tak zwane zarządzanie za wynagrodzeniem. Bezpośrednio podporządkowany kupcowi, jego samodzielność wyraża się w uprawnieniu do udzielania rabatów, odraczania terminu zapłaty(prolongata), niekiedy…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz