Prawo spadkowe - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 70
Wyświetleń: 784
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Prawo spadkowe - omówienie - strona 1 Prawo spadkowe - omówienie - strona 2 Prawo spadkowe - omówienie - strona 3

Fragment notatki:

PRAWO SPADKOWE
Dziedziczenie beztestamentowe, brak swobodnego dysponowania swym majątkiem na wypadek śmierci.
Najwcześniej rozwinęło się dziedziczenie ruchomości - początkowo gerada (wyprawa kobiety) herewet (odzież męska, broń). Unormowania dziedziczenia nieruchomości spotykamy w leges barbaronum - uprzywilejowani mężczyzn, wyłączenie kobiet. Zmiany dziedziczenia kobiet nastąpiły w późnym średniowieczu, tzw. prawo powrotu.
Dziedziczenie lenn - porządek dziedziczenia chronił interesy seniora, zwłaszcza zabezpieczenie obowiązku służby wojskowej przez wasala. Zasadą była niepodzielność lenn. Dziedziczyli tylko zstępni. System miast niemieckich opierano się na dziedziczeniu wg dwóch kół (ściślejszego i obszerniejszego). Krewni bliżsi wykluczali dalszych a tego samego stopnia dzielili się.
Porządki dziedziczenia
Wg kręgów Pierwszy (dzieci zmarłego, rodzice, rodzeństwo) nie zaliczano wnuków,
Drugą klasą (rodzeństwo ojca i matki, dziadkowie i babki oraz wnuki) dziedzictwo przy braku osób z pierwszego kręgu.
Trzeci krąg (pradziadkowie i prababki, prawnuki)
Wg parantel
Rozwinęło się w prawie późno frankońskim. Opierało i na podziale dziedziców na klasy. Pierwszą parantelę stanowili zstępni zmarłego, drugą krewni, wywodzący się od ojca spadkodawcy zmarłego, trzecią - krewni od wspólnego dziadka, czwartą od wspólnego pradziadka. Liczba parantel zależna była od lokalnych zwyczajów.
Wg systemu rzymskiego.
(Pd Francja) Uregulowany był nowelach justyniańskich dziedziców, dzielono na cztery klasy I - descedenci, II - ascendenci, bracia i siostry rodzeni ich potomstwo, III -rodzeństwo przyrodnie i ich zstępni, IV - inni krewni kondygnacji.
DZIEDZICZENIE TESTAMENTOWE
Prawo wyczekiwania - zachowanie majątku w rękach rodziny, za życia spadkodawcy.
Jedynie bezdzietni mogli przekazać majątek obcemu i to w formie fikcyjnej (adopcja). Dopiero kościół, któremu zależało na pozyskiwaniu majątku, wprowadził przekazywanie dóbr na rzecz Chrystusa (tzw. adopcja Chrystusa). Wykształciło się pojęcie czci swobodnej pozostającej w dyspozycji spadkodawcy część ta wynosiła tyle jakby Chrystus był synem (dwóch synów 1/3). Przedmiotem dyspozycji testamentowej były ruchomości a z nieruchomości dobra nabyte. Uwzględniono prawa spadkowe, najbliższych krewnych - dziedziców koniecznych.
Szczególny sposób dziedziczenia w krajach Europy Zachodniej
Odstępstwem dziedziczenia lenn było dziedziczenie lenn między braci. Fraragium - najstarszy syn, obejmując lenno zatrzymywał niektóre jego części. Paragium - następował wewnętrzny podział lenn między braci lecz na zewnątrz stanowiła jedną całość reprezentowaną przez najstarszego.

(…)

… własnej o samej sprawie, mogli nie wiedzieć, liczba zależała od rangi prawy i tanu społecznego (od 2 do 72.).
świadkowie - początkowo rola ograniczona . były to osoby zaproszone do konkretnej czynności prawnej (np. umowa K - S). Składali zeznania w formie przysięgi.
dokumenty - były publiczne (urzędnicze z pieczęcią) i prywatne (sporządzone ręką prywatną przy świadkach).
ordalia (sądy boże) - były środkiem dowodowym opartym na przeświadczeniu, że najlepiej rozstrzyga sprawę sąd boży nie dopuszczając do krzywdy niewinnego pierwsze już od leges barbaronum schyłek XIII w. Jednostronne: próba zimnej wody, gorącej wody, rozpalonego żelaza, Dwustronne: pojedynek i próba krzyża.
Środki odwoławcze - nagana sędziego. Zawierała zarzut, że proponujący jego treść świadomie łamał prawo.
Postępowanie rugowe…
kontradyktoryjności (sporności). Był to wyłącznie spór między stronami. Sąd był biernym obserwatorem nie miał inicjatywy procesie.
zasada formalizmu. Przestrzeganie symboli, gestów i formuł. Pomyłka powodowała przegraną.
zasada ustności i jawności. Proces ustny był dostępny dla publiki.
Rozprawa
Potępianie rozpoczynało przedstawienie skargi przez powoda. Następnie pozwany odpowiadał zarzuty repliką. Uznanie skargi…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz