To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
PRAWO SPADKOWE
Dziedziczenie beztestamentowe, brak swobodnego dysponowania swym majątkiem na wypadek śmierci.
Najwcześniej rozwinęło się dziedziczenie ruchomości - początkowo gerada (wyprawa kobiety) herewet (odzież męska, broń). Unormowania dziedziczenia nieruchomości spotykamy w leges barbaronum - uprzywilejowani mężczyzn, wyłączenie kobiet. Zmiany dziedziczenia kobiet nastąpiły w późnym średniowieczu, tzw. prawo powrotu.
Dziedziczenie lenn - porządek dziedziczenia chronił interesy seniora, zwłaszcza zabezpieczenie obowiązku służby wojskowej przez wasala. Zasadą była niepodzielność lenn. Dziedziczyli tylko zstępni. System miast niemieckich opierano się na dziedziczeniu wg dwóch kół (ściślejszego i obszerniejszego). Krewni bliżsi wykluczali dalszych a tego samego stopnia dzielili się.
Porządki dziedziczenia
Wg kręgów Pierwszy (dzieci zmarłego, rodzice, rodzeństwo) nie zaliczano wnuków,
Drugą klasą (rodzeństwo ojca i matki, dziadkowie i babki oraz wnuki) dziedzictwo przy braku osób z pierwszego kręgu.
Trzeci krąg (pradziadkowie i prababki, prawnuki)
Wg parantel
Rozwinęło się w prawie późno frankońskim. Opierało i na podziale dziedziców na klasy. Pierwszą parantelę stanowili zstępni zmarłego, drugą krewni, wywodzący się od ojca spadkodawcy zmarłego, trzecią - krewni od wspólnego dziadka, czwartą od wspólnego pradziadka. Liczba parantel zależna była od lokalnych zwyczajów.
Wg systemu rzymskiego.
(Pd Francja) Uregulowany był nowelach justyniańskich dziedziców, dzielono na cztery klasy I - descedenci, II - ascendenci, bracia i siostry rodzeni ich potomstwo, III -rodzeństwo przyrodnie i ich zstępni, IV - inni krewni kondygnacji.
DZIEDZICZENIE TESTAMENTOWE
Prawo wyczekiwania - zachowanie majątku w rękach rodziny, za życia spadkodawcy.
Jedynie bezdzietni mogli przekazać majątek obcemu i to w formie fikcyjnej (adopcja). Dopiero kościół, któremu zależało na pozyskiwaniu majątku, wprowadził przekazywanie dóbr na rzecz Chrystusa (tzw. adopcja Chrystusa). Wykształciło się pojęcie czci swobodnej pozostającej w dyspozycji spadkodawcy część ta wynosiła tyle jakby Chrystus był synem (dwóch synów 1/3). Przedmiotem dyspozycji testamentowej były ruchomości a z nieruchomości dobra nabyte. Uwzględniono prawa spadkowe, najbliższych krewnych - dziedziców koniecznych.
Szczególny sposób dziedziczenia w krajach Europy Zachodniej
Odstępstwem dziedziczenia lenn było dziedziczenie lenn między braci. Fraragium - najstarszy syn, obejmując lenno zatrzymywał niektóre jego części. Paragium - następował wewnętrzny podział lenn między braci lecz na zewnątrz stanowiła jedną całość reprezentowaną przez najstarszego.
(…)
… własnej o samej sprawie, mogli nie wiedzieć, liczba zależała od rangi prawy i tanu społecznego (od 2 do 72.).
świadkowie - początkowo rola ograniczona . były to osoby zaproszone do konkretnej czynności prawnej (np. umowa K - S). Składali zeznania w formie przysięgi.
dokumenty - były publiczne (urzędnicze z pieczęcią) i prywatne (sporządzone ręką prywatną przy świadkach).
ordalia (sądy boże) - były środkiem dowodowym opartym na przeświadczeniu, że najlepiej rozstrzyga sprawę sąd boży nie dopuszczając do krzywdy niewinnego pierwsze już od leges barbaronum schyłek XIII w. Jednostronne: próba zimnej wody, gorącej wody, rozpalonego żelaza, Dwustronne: pojedynek i próba krzyża.
Środki odwoławcze - nagana sędziego. Zawierała zarzut, że proponujący jego treść świadomie łamał prawo.
Postępowanie rugowe…
… kontradyktoryjności (sporności). Był to wyłącznie spór między stronami. Sąd był biernym obserwatorem nie miał inicjatywy procesie.
zasada formalizmu. Przestrzeganie symboli, gestów i formuł. Pomyłka powodowała przegraną.
zasada ustności i jawności. Proces ustny był dostępny dla publiki.
Rozprawa
Potępianie rozpoczynało przedstawienie skargi przez powoda. Następnie pozwany odpowiadał zarzuty repliką. Uznanie skargi…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)