To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Prawo -to normy postępowania wydane lub usankcjonowane przez państwo i zabezpieczone przymusem państwowym Moralność to całokształt normy postępowania ukształtowany w procesie długotrwałego rozwoju społeczeństwa, według których ocenia się zachowanie jako dobre lub złe. Norma Prawna: -ma charakter powszechnie obowiązujący. -za je naruszenie grozi określona prawem sankcja -występuje uzewnętrzniony zamiar. Norma Moralna: -ma charakter względnie obowiązujący -karę za jej naruszenie mają być wyrzuty sumienia lub postępowania opinii publicznej. -brak uzewnętrznionego zamiaru. Praworządność to taki stan faktyczny w państwie, w którym podstawową dziedziny stosunków społecznych są uregulowane przepisaniu prawa i przepisy te są przestrzegane zarówno przez obywateli jak i organy państwa. Normy Prawne jest przymusem państwowym ogólną regułą postępowania skierowana do abstrakcyjnego adresata, określającą jego postępowanie w przewidzianej ta normą sytuacji. Każda Norma prawna określa, jak mają zachować się ci, do których jest skierowana, jeżeli znajdą się w sytuacji określonej w danej normie. Norma prawna może być regułą bądź nakazującą, bądź zakazującą, bądź upoważniają do określonego postępowania. Jest ona regułą o charakterze ogólnym i skierowana do konkretnej osoby, lecz zawsze do pewnego kręgu adresatów. Budowa normy prawnej: -Hipoteza - jest to część normy określająca krąg adresatów, do których norma się odnosi i okoliczności, w jakich ma zastosowanie. -Dyspozycja- jest częścią normy wyznaczającą sposób postępowania w sytuacji, w której spełnione zostały warunki przewidziane w hipotezie -Sankcja -jest częścią normy określającą następstwa zachowania się w sposób niezgodny ze wskazaniami określonymi w dyspozycji. Kryteria podziału norm prawnych: A) ze względu na zakres swobodny pozostawiony adresatowi wyróżniamy: -normy względnie obowiązujące -normy bezwzględnie obowiązujące B) ze względu na sposób określenia zachowaniu ludzkich wyróżniamy: -normy nakazujące, które określają w ich adresat powinien uczynić, aby postępować zgodnie z treścią norm prawnych -normy zakazujące , które określają, od jakich działań powinien się powstrzymać adresat normy prawnej -normy wprowadzające- uprawniają do określonego zachowania się lub przyznają ich adresatami pewne korzyści. Stosunek prawny to stosunek społeczny regulowany przez normy prawne, którego uczestnicy występują jako podmioty praw i obowiązków. W każdym stosunku prawnym wyróżniamy cztery następujące elementy:
(…)
… zachowania od drugiej strony stosunku prawnego
-obowiązek, będący odpowiednikiem (korelatem) tego prawa.
Zdarzenia prawne to zdarzenia wywołujące prawne w postaci powstania, zmiany lub wygaśnięcia stosunku prawnego.
Akty prawne to zdarzenia zmierzające do wywołania skutków prawnych (np. zawarcie umowy najmu, wypowiedzenie umowy o pracę)
Czyny są zdarzeniami prawnymi dokonywanymi bez zamiaru wywołania…
… sejmu i senatu
C)wojewódzkie dzienniki urzędowe, w których publikowane są: zarządzenia i uchwały terenowych organów rządowej administracji ogólnej i organów samorządu terytorialnego.
Ogłaszanie aktów normatywnych, a ich wejście w życie
Akt normatywny wchodzi w życie po upływie 1 4 dni od jego ogłoszenia chyba, że sejm stanowi inaczej (Vocatio Legis - Okres między uchwalaniem, a wejściem w życie…
… faktycznych rozpoznawanych w sprawach karnych, cywilnych i innych.
Organy wymiaru sprawiedliwości:
A) sąd najwyższy
B) sądy powszechne:
-sądy rejonowe
-sądy okręgowe
-sądy apelacyjne
C) sądy szczególne:
-Naczelny Sąd Administracyjny
-sądy wojskowe
Wykładnia Prawna (interpretacja prawna) - polega na ustaleniu treści i zakresu norm prawnych.
Wykładnia autentyczna jest dokonywana przez ten sam organ…
… normatywne niższej rangi.
Rozporządzanie-jest aktem normatywnym prezydenta naczelnych i centralnych organów administracji państwowej i ministrów i poszczególnych kierowników urzędów centralnych. Rozporządzenie jest wydawane wyłącznie na podstawie uprawnienia wynikającego z przepisu ustawy (delegacja ustawowa) i stanowi rozwinięcie przepisów zawartych w ustawach.
Uchwała-jest ujawnionym wyrazem roli…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)