Prawo samorządowe

Nasza ocena:

3
Pobrań: 455
Wyświetleń: 3297
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Prawo samorządowe - strona 1

Fragment notatki:

Z treści notatki dowiemy się więcej na takie tematy, jak: samorząd, samorząd lokalny, granica, typy gmin, przywileje radnych, komisje rewizyjne.

Normatywne akty prawne regulujące prawo samorządowe:
Konstytucja 02.04.1997 rozdział I „Rzeczpospolita” rozdział 7 „Samorząd terytorialny”
Ustawa o samorządzie gminnym 01.01.1999
Zarządzenie nr 47 prezesa rady ministrów w sprawie rejestracji związków między gminnych 16.08.1990
Ustawa o referendum gminnym 11.10.1991
Ustawa o finansowaniu gmin 10.12.1993
Ustawa o regionalnych izbach obrachunkowych 07.10.1992
Ustawa o gospodarce komunalnej 20.12.1996
Ustawa o samorządzie powiatowym 05.06.1998
Ustawa o samorządzie wojewódzkim z 05.06.1998
Ustawa o samorządowych kolegiach odwoławczych z 12.10.1994
Europejska karta samorządu terytorialnego Strassburg 15.10.1985
Samorząd w znaczeniu prawnym rozumiany jest jako wykonywanie zadań administracji publicznej w sposób zdecydowany i na własną odpowiedzialność przez odrębne w stosunku do państwa podmioty, które w zakresie wykonywania swoich zadań nie są poddane żadnej ingerencji państwowej.
Samorząd lokalny oznacza prawo i powinność władz lokalnych do lokalnego regulowania i zarządzania sprawami publicznymi dla dobra społeczności lokalnej (art. 2 ustęp 1 światowej deklaracji samorządu lokalnego). Samorząd lokalny jest jedną z podstawowych instytucji (organów) ustrojowych państwa. Podstawowe elementy katalogu cech samorządu terytorialnego:
podmiot samorządu tworzy lokalna społeczność zamieszkała na danym terenie. Upodmiotowienia dokonuje państwo w celu realizacji jego zadań na danym terytorium. Decentralizacja polega na prawnym zapewnieniu organom niższego względnej samodzielności do organów wyżej usytuowanych. Podmiotowość - uznanie samorządu terytorialnego za element struktury zdecentralizowanej jest aktem przyznania samorządności tej samej jednostki z wszelkimi tego konsekwencjami. Nie ma nieograniczonej samorządności. Organizacja samorządu polega na tym, że organy terytorialne kolegialne są wybierane w drodze wyborów. Osobowość prawna samorządu terytorialnego dzieli się na:
publicznoprawną - wynika możliwość nawiązywania stosunków prawnych z organami państwa (równorzędne podmioty)
cywilnoprawna - swoboda dysponowania mieniem we własnym imieniu i na własne potrzeby
Samorządność - jednostka o charakterze korporacyjnym (mieszkańcy) wyposażona w osobowość prawną o charakterze publicznym i prywatnym wypełniająca przez wyłonione w drodze wyborów organy zadania administracji publicznej na zasadach określonej prawnie niezależności i podlegająca przy tym nadzorowi państwowemu. przedmiot - wykonywanie administracji publicznej. Jest to kwestia podziału kompetencji między państwem a samorządem.
Zasada subsydiarności to podział władzy od dołu do góry (nigdy nie należy powierzać tego jednostce większej, co może zrobić dobrze i równie wydajnie jednostka mniejsza). Podział władzy ma być racjonalne.

(…)

… gminy (ankiety, środki masowego przekazu), prawo nie narzuca formy przeprowadzenia konsultacji. referendum gminne
wybory
zebrania wiejskie
ogólne zebrania mieszkańców osiedla (w miastach na zasadzie majątku)
Organy gminy to rada gminy i zarząd gminy. Rada gminy to organ stanowiący i kontrolny. Powołuje ona do życia inne organy gminy. Rada wybiera :
szefa zarządu - wójt, burmistrz, prezydent. Wybiera…
… lub na ich wniosek
To określenia samej organizacji i zakresu działania sołectwa
Rady gminy robią w ramach odrębnego statusu dla sołectwa zwykłą większością głosów. Sołectwo pełni kompetencje uchwałodawcze. Uchwałodawczym organem :
- zebranie wiejskie, a organizacją wykonawczą jest sołtys. Sołtys wybierany jest w głosowaniu tajnym i bezpośrednim, przez stałych mieszkańców uprawnionych do głosowania. dzielnice…
… powstania nowego zarządu.
Zarząd gminy to organ wykonawczy i kolegialny. Jest wybierany przez radę gminy. Są wybierani z grona radnych lub z poza rady. Jeżeli Rada gminy odwoła zarząd - nowy musi powstać w ciągu 1 miesiąca. Do tego czasu obowiązki pełni dotychczasowy dawny zarząd. Wniosek o odwołanie zarządu gdy nie ma większości głosów to kolejny wniosek nie może być wniesiony nie wcześniej niż po upływie…
… w administracji rządowej.
Zarząd ma kompetencje:
wykonuje uchwały rady gminy i zadania gminy określone przepisami prawa. Zarząd gminy jest organem wykonawczym rady gminy
wykonuje budżet
zatrudnia i zwalnia kierowników jednostek organizacyjnych
wykonuje zadania zlecone przez organizacje rządowe
gospodaruje mieniem komunalnym
Przewodniczącym zarządu jest wójt, burmistrz lub prezydent. Jest on organizatorem pracy…
… wspólnoty a sprawami publicznymi o znaczeniu lokalnym. Typy gmin: zróżnicowanie ma charakter formalny (nazewnictwo a nie zadania). Różnice są w nazewnictwie gminy np. wójt - burmistrz
wiejska miejska
Władze gminy - mieszkańcy gminy podejmujący rozstrzygnięcia w głosowaniu powszechnym: przez wybory i w drodze referendum.
Demokracja bezpośrednia (mieszkańcy) - do form demokracji bezpośredniej zaliczamy…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz