Prawo rzeczowe - wykład 2

Nasza ocena:

3
Pobrań: 196
Wyświetleń: 840
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Prawo rzeczowe - wykład 2 - strona 1 Prawo rzeczowe - wykład 2 - strona 2 Prawo rzeczowe - wykład 2 - strona 3

Fragment notatki:

Prawo Rzeczowe 07.03.2012
Granice i przygraniczne pasy ziemi
Rozgraniczenie - art 153 jeżeli granie gruntów stały się sporne wtedy przeprowadza się rozgraniczenie, dotyczny generalnie stanu faktycznego -tego co jest na gruncie. Nie musi być tak że stan prawny znajduje odzwierciedlenie na gruncie. postępowanie rozgraniczeniowe - ustawa z dnia 17 maja 1989, prawo geodezyjne i gartograficzne - reguluje m.in. to postępowanie, wskazuje się cel rozgraniczenia ( ustalenie przebiegu ich granic, przez określenie położenia punktów i lini grnicznych ) - stan prawny przenieść na grunt i sporządzić odpowiednie dokumenty. postępowanie jest duetapowe - w gestii organów administracji, pierwszy przed organami administracji ( burmistrzowie, prezydenci miast ) , władza sądowa ma charakter "pomocniczy " -subsydiarny, kiedy wynika z ustawy, uzupełnia, generalnie postępowanie na wniosek strony, czasami z urzędu. zasadniczo zakłada się że zakończy się albo ugodą albo decyzją administracyjną, preferuje się ugodę. Ustalenie nowego stanu rzeczy, ugoda zawarta przed geodetą określa nowy stan prawny. Ugoda zawarta przed geodetą ma chrakter ugody sądowej. Decyzję wydaje się kiedy da się ustalić stan rzeczy - istniała podstawa że nie ma sporu co do przebiegu granicy, da się w rzeczywistości ustalić stan prawny, od tej decyzji można się odwołać. Orzeczenie sądowe - w przedmiocie rozgraniczenia orzeka sąd art 36, sąd rozstrzyga sprawy o rozg. z pominięciem postępowania admi. - ale tylko czasami np. o wydanie nieruchomości lub części nieruchomości. Rozstrzygnięcie ma taki sam charakter. Jeżeli jednak ktoś skieruje od razu wniosek do sądu - sąd odrzuci bo najpierw trzeba wystąpić do organu administracyjnego. Przesłanki rozgraniczeniania : - stan prawny - sąd nie tyle ma ukształtwoać nowy przebieg granic, ale ma odtworzyć stan prawny na gruncie, pytanie czy to się da ustalić ? czy to da się umieścić w przestrzeni ? - czasami się nawet powierzchni się nie da ustalić ( różnie w umowie, różnie na gruncie ) stan prawny to jest to co jest efektem zdarzeń prawnych które utworzyły " taką a nie inną nieruchomość" - mapa powinna odpowiadać stanowi prawnemu, ale nie zawsze tak się dzieje. - posiadanie - jeśli się nie da stanu prawnego, według ostatniego spokojnego stanu posiadania Martusia martusia sweet dziewusia!-klamalam
gupki, gupki;p
a Ty jestes kupek! kupek ? kubek! nie bo kupek
znak graniczne- trzeba ze względów pragrmatycznych utrzymywać, mają charakter czasem znaków naturalnych, oprócz tego np. ogrodzenia, nierdzewne gwoździe wyznaczają wyraźny przebieg granicy ;P, w tej chwili precyzyjne urządzenia pozwalające przenieść stan prawny w stan faktyczny, właściciele sąsiednich nieruchomości sa zobowiązani o nie dbrac, ponosić koszty po połowie, mają postać betonowych słupków

(…)

… się określone konsekwencje ochrona posesoryjna - ustawodawca chroni posiadanie, bo ma charakter legalizacyjny, jest pewnym przejawem prawa podmiotowego, zakłada się że jest jednocześnie uprawnionym, zdejmuje się konieczność udowodnienia że służy mu jakieś prawo do rzeczy, zakłąda się z dużym prawdopodobieństwem że odpowieda prawdzie - zasadnicza punkcja ochrony posiadania - ze względu na interes publiczny - bardzo czytelnie art 342, nie wolno naruszać samowolnie posiadania chociażby posiadacz był w złej wierze. ochrona własna ( obrona konieczna - odbieranie bezpośredniego zamachu na jakieś dobro - dorobek prawa karnego- aby odeprzeć samowolne naruszenie posiadania może korzystać także posiadacz nielegalny, jeszcze nie doszło do naruszenia, chronimy się przed bezprewnością , dozwolona samopomoc - sami…
… - ten kto nią faktycznie włada jak właściciel ( posiada samoistny )- zachowuje się jak właściciel , jak i ten kto nią faktycznie włada jak użytkowni, zastawnik, najemca, dzierżawca lab mający inne prawo z którymi łaczy się określone władztwo nad cudzą rzeczą ( posiadacz zależny ) - zachowuje się jak najemca definicja przewrotna przez posiadacza określa się posiadanie kto rzeczą faktycznie włada za kogo innego…
… się jak posiadacz zależny ) jeśli nie to -> nielegalne
- wadliwe ( zostało nabyte w wyniku kradzieży np. ) i niewadliwe - posiadanie w złe i w dobrej wierze, dobrą wiarę się domniemywa art. 7 dobra wiara, ktoś kto włada rzeczą w usprawiedliwionym przekonaniu że jego włądztwo jest legalne dot. posiadania samoistnego i zależnego, każda inna osoba jest w złej wierze System domniemań domniemanie samoistności…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz