To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
POSIADANIA Zostało uregulowane w księdze II na samym końcu, jest elementem wielu praw rzeczowych.
Posiadanie nie jest prawem rzeczowym, jest to stan faktyczny, stwierdzamy fakt, że ktoś włada rzeczą, natomiast posiadanie stanowi element, składnik praw rzeczowych.
Składa się z 2 elementów:
Obiektywny - fakt władania rzeczą,
Psychiczny (wewnętrzny) do władztwa - mam rzecz, władam nią i uważam siebie za… (za kogo się uważam)
Posiadacz samoistny - posiadacz, który włada rzeczą jak właściciel, w sposób pełny włada rzeczą np. właściciel, złodziej
Posiadacz zależny - posiadacz, który sprawuje władztwo podporządkowane, w cale nie uważa się za właściciela, traktuję się jako osobę uprawnioną, która w jakimś zakresie włada rzeczą. Np. najemca, dzierżawca
Jedna rzecz może mieć kilku posiadaczy - współposiadanie
Posiadanie może być wykonane w:
Dobrej wierze - posiadacz, który jest przeświadczony, zę rzecz mu się należy, że jest zgodne z prawem, jest to domniemanie
Złej wierze - posiadacz, który wie, że jego posiadanie jest bezprawne np., złodziej
W orzecznictwie szeroko opracowane jest zagadnienia osoby, która nabyła nieruchomość w drodze nie formalnej umowy. Najczęściej w stosunkach wiejskich, rolnik sporządzał umowę pisemną na przekazanie ziemi, ale nie notarialnie. Jak ocenić władanie tych osób czy działają w dobrej czy złej wierze, nie formalny nabywca nieruchomości jest traktowany jako posiadacz w złej wierze, obowiązek zachowania formy notarialnej jest wymogiem obrotu, powinniśmy wymagać, aby każdy obywatel powinien znać tą zasad lub się dowiedzieć o tym, jeśli tak nie zrobi to nie zadbał, zaniechał swoje obowiązki.
Nabycie posiadania:
Następuje najczęściej przez wydanie rzeczy, fakt wydania czyni osobę, która objęła rzecz posiadaczem. W przypadku jakieś rzeczy odnośnie do których istnieją jakieś dokumenty dające władztwo, wtedy jest jednoznaczne z wydaniem przedmiotu. (np. wydanie kluczyków do mieszkania).
Ochrona posiadania - podlega ochronie prawnej, ustawodawca wprowadził zasadę zakazu samowolnego naruszenia posiadania, nikt nie może naruszyć cudzego posiadania. Jeśli uznamy, że ktoś zabrała naszą rzecz to powinniśmy zgłosić się do sądu.
Wyjątki od zakazu samowoli:
Obrona konieczna - stan zagrożenia posiadania zamachem i posiadacz się broni, stosuje środki mające na celu przeciwdziałaniu tej sytuacji, zapobiegamy temu zagrożeniu. Jest równoczesność zamachu i obrony konieczne. powinna być konieczna - stosuje środki koniecznie, nie może przesadzać w swojej obronie.
Samopomoc - jest to działanie po dokonaniu naruszenia, osoba, której posiadanie naruszono orientuje się już po wzięciu, to wtedy może działać:
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)