prawo pracy - skrypt

Nasza ocena:

3
Pobrań: 1666
Wyświetleń: 4123
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
prawo pracy - skrypt - strona 1

Fragment notatki:

Poruszono w nim m.in. następujące zagadnienia: pojęcie, przedmiot i charakterystyka ogólna prawa pracy, cechy charakteryzujące co do zasady normy prawa pracy w odróżnieniu od norm prawa cywilnego i prawa administracyjnego, przedmiot prawa pracy, procesowe stosunki pracy, funkcje prawa pracy, ekspansja prawa pracy, dyferencjacja prawa pracy, dynamizm prawa pracy, źródła prawa pracy, rada administracyjna, dyrektor generalny, akty Unii Europejskiej, generalizacja, przykłady porozumień opartych na ustawie, indywidualne prawo pracy, ryzyko w stosunku pracy, premia, dopłata, ochrona wynagrodzenia za pracę, powstanie, zmiana i ustanie stosunku pracy, rozwiązanie niezwłoczne, skutki wadliwego rozwiązania stosunku pracy przez pracodawcę i uprawnienia przysługujące pracownikowi, obowiązki stron stosunku pracy i odpowiedzialność za ich niewykonanie lub nienależyte wykonanie, odpowiedzialność porządkowa, zbiorowe prawo pracy, związek zawodowy - definicja, organizacja pracodawców, rokowania, mediacja, arbitraż społeczny, strajk, lockout, dialog społeczny, partycypacja pracownicza, zatrudnienie i bezrobocie.

Pojęcie, przedmiot i charakterystyka ogólna p. pracy
Jakie rozumienie „pracy” przyjmuje się w p. pracy i czym charakteryzuje się „prawo”?
Praca-pojęcie spotykane w ekonomi, w pc., p. administracyjnym i innych, należy oddzielić pracę w rozumieniu pp od pracy w rozumieniu nie prawniczym, od stosunków cywilno prawnych, adm.- prawnych.
Praca dla socjologa, psychologa to działanie mające na celu pokonywanie pewnych trudności, może to być praca dla siebie albo praca niewolnika.
Pp nie ujmuje pracy tak szeroko, tu tylko praca dla drugiego podmiotu. Nie każda praca wykonywana dla drugiego podmiotu jest przedmiotem zainteresowania p. pracy. Interesuje nas taka praca dla drugiego podmiotu, której wykonywanie przyjmujemy na siebie dobrowolnie, którą wykonujemy w ramach stosunku prawnego i ona stanowi główny cel stosunku prawnego i wykonujemy ją za wynagrodzeniem.
W naukach nie prawniczych praca to działanie, aktywność, nic nie robi znaczy nie pracuje -ekonomiczne podejście. W prawie pracy jest inaczej, ekspedientka „nie pracuje”- potocznie, ale w rozumieniu p. pracy nawet gdy nie ma klientów to pracuje.
Rozumienie prawne jest tu szersze niż w naukach nie prawniczych.
Odróżnienie pracy w rozumieniu p. pracy od pracy stanowiącej przedmiot regulacji i stosunków cywilno-prawnych.
Relacja do p. cywilnego
1. stosunek um. o dzieło a praca w p. pracy 2. stosunek um. zlecenie a praca w p. pracy Wg p. pracy - praca to zachowanie się pracownika, aktywność, działanie, mówi się o „pracy żywej”, nie ma pracy oddzielonej od osoby. Pracownik nie ponosi ryzyka ujemnego wyniku swojej pracy, odpowiada za sumienne, staranne wykonywanie pracy, pracodawca ponosi ryzyko. Pracownik wykonuje prace w sposób podporządkowany pracodawcy. Pracownik obowiązany świadczyć pracę osobiście. Stosunek pracy nie wygasa z chwilą wykonania określonej czynności. Odpłatność świadczonej pracy.
Ad. 1 um. o dzieło (pc) - praca to rezultat, wynik tej pracy, wytwór działania, mówi się o „pracy uprzedmiotowionej”. Wykonawca dzieła ponosi ryzyko. Wykonawca dzieła jest samodzielny w realizacji przedsięwzięcia. Wykonanie dzieła można powierzyć komuś innemu albo wziąć kogoś do pomocy, chyba że umowa stanowi inaczej. Więź prawna wygasa z wykonaniem dzieła.
Ad.2 um. zlecenie jej przedmiotem jest praca.
Wykonawca zlecenia nie jest podporządkowany dającemu zlecenie. Brak obowiązku osobistego świadczenia. Zlece ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz