Prawo podatkowe - wykłady

Nasza ocena:

3
Pobrań: 1491
Wyświetleń: 8281
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Prawo podatkowe - wykłady - strona 1 Prawo podatkowe - wykłady - strona 2 Prawo podatkowe - wykłady - strona 3

Fragment notatki:



...Obowiązek podatkowy
Art. 4. Obowiązkiem podatkowym jest wynikająca z ustaw podatkowych nieskonkretyzowana powinność przymusowego świadczenia pieniężnego w związku z zaistnieniem zdarzenia określonego w tych ustawach.
Zobowiązanie podatkowe
Art. 5. Zobowiązaniem podatkowym jest wynikające z obowiązku podatkowego zobowiązanie podatnika do zapłacenia na rzecz Skarbu Państwa, województwa, powiatu albo gminy podatku w wysokości, w terminie oraz w miejscu określonych w przepisach prawa podatkowego.
Definicja podatnika
Art. 7. § 1. Podatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, podlegająca na mocy ustaw podatkowych obowiązkowi podatkowemu.
§ 2. Ustawy podatkowe mogą ustanawiać podatnikami inne podmioty niż wymienione w § 1....

...2. Małżonek podatnika – w przypadku osób pozostających w związku małżeńskim odpowiedzialność o której mowa w art.26 obejmuje majątek odrębny podatnika oraz majątek wspólny podatnika i jego małżonka. Majątek odrębny / przed zawarciem małżeństwa , spadki , darowizny, prawa autorskie, nagrody za osobiste dokonania / Intercyza – umowa majątkowa , strony swobodnie ustalają jak mają wyglądać sprawy majątkowe , forma aktu notarialnego...


PRAWO PODATKOWE - WYKŁAD I Prawo podatkowe- jest częścią finansów publicznych. Podatki zasilają budżet państwa. Podatek - jest to świadczenie pieniężne płacone przez podatnika na rzecz ogółu. Podatnik jest właścicielem a ogół Państwo to jest wierzyciel, dłużnik, czyli podatnik zobowiązany jest zapłacić podatek.
Publiczno - prawne tzn., że wynika z ustaw.
Podatek to świadczenie o charakterze przymusowym !!!!!!!!
Państwo ma 3 podstawowe dolegliwości dzięki ,którym Państwo może wymusić podatek: cywilnym -państwo nalicza odsetki za nieterminowe wpłaty administracyjnym - państwo posiada instrument o nazwie egzekucja w administracji. Państwo może wymusić uiszczenie świadczenia.
karnym - kodeks karny skarbowy, który powoduje, że jest uruchomiona cała procedura Prokuratorska może być niezwłocznie określona kara.
- bezzwrotność- oznacza ze nie mamy roszczenia jednostronnego musimy zapłacić podatek. - nie ekwiwalentność - nie można żądać skonkretyzowanego świadczenia. - świadczenie pieniężne - regulujemy podatki w pieniądzu.
Istotą ekonomiczną podatku jest: przejmowanie przez Państwo rezultatów działalności gospodarczej lub przysporzeń majątkowych uzyskiwanych przez podmioty indywidualne.
Granica opodatkowania- związana jest z prawnością, wydajnością źródeł podatkowych, jakie zdolności świadczenia posiada podatnik
!!!!!!!! Trzy cele opodatkowania: !!!!!!!!
- cel fiskalny - to jest pozyskanie środków na wydatki publiczne. Cel fiskalny jest dominujący *KTO ZA TO PŁACI! - cel gospodarczy - oznacza iż podatek jest instrumentem gospodarczej wizji państwa. Państwo jeżeli ma wizję powinno się zastanowić czy chce się szybciej rozwijać i do tego ewentualnie dobiera podatki. - cel społeczny - podatek jawi się jako instrument sprawiedliwości społecznej
Elementy przy tworzeniu systemu podatkowego: 1. Cel fiskalny-zapewnienie dochodu do budżetu 2. Zdolność świadczenia- zdolność podatnika do uiszczenia podatku. 3. Wizja - wizja ekonomicznych skutków opodatkowania. 4. Elastyczność opodatkowania - elastyczne dostosowywanie się zmian koniunktury. 5. Zewnętrzne ( międzynarodowe) -implikacje systemu podatkowego 6. Polityka UE


(…)

… związanym z zastosowaniem się do interpretacji, która uległa zmianie, lub interpretacji nieuwzględnionej w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej, nie wszczyna się postępowania w sprawach o przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe, a postępowanie wszczęte w tych sprawach umarza się oraz nie nalicza się odsetek za zwłokę.
Zobowiązanie podatkowe
Art. 21. § 1. Zobowiązanie podatkowe powstaje z dniem:
1…
…. koszty dla twórców( prawa autorskie) art. 9 dochód-przedmiot opodatkowania. Przy dochodzie pojawia się ULGA art. 26 ust PIT (rehabilitacyjna, na dziecko ,za Internet) Zwolnienia art. 21 ust o PIT np. zwolnienie renty przypisane inwalidom wojennym
PROGRESJA -zasada opodatkowania dochodu jest progresją określona jest w skali podatkowej (zbiór wszystkich stawek dla danego podatku)
Skala podatkowa
… został zawiadomiony. Po przerwaniu biegu terminu przedawnienia biegnie on na nowo od dnia następującego po dniu, w którym zastosowano środek egzekucyjny.§ 5.  (uchylony). § 6.  Bieg terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego zostaje zawieszony z dniem: 1) wszczęcia postępowania w sprawie o przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, jeżeli podejrzenie popełnienia przestępstwa lub wykroczenia wiąże…
… w administracji. § 7.  Termin przedawnienia biegnie dalej od dnia następującego po dniu: 1) prawomocnego zakończenia postępowania w sprawie o przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe; 2) doręczenia organowi podatkowemu odpisu orzeczenia sądu administracyjnego, ze stwierdzeniem jego prawomocności; 3) uprawomocnienia się orzeczenia sądu powszechnego w sprawie ustalenia istnienia lub nieistnienia stosunku…
… następujące funkcje:
Organy administracji rządowej lub samorządowe, których głównym zadaniem jest:
1. wymiar podatku- decyzje konstytucyjne 2. nadzór nad samo wymiarem - ex lege z mocy prawa połączone jest z pojęciem samo wymiarem - ustawodawca na nas jako podatników przerzuca ciężar poprawnego obliczenia podatku służy na to deklaracja podatkowa. 1 i 2 są funkcją rozłączną jak powstaje zobowiązanie podatkowe…
… podatkowe składa się z grupy 12-14 ustaw. Szczegółowo dzielimy na 4 grupy: I grupa- podatki dochodowe wyróżniamy: - podatek dochodowy od osób fizycznych PIT - podatek od osób prawnych CIT - ryczałty podatkowe np. kasa podatkowa II grupa-podatki obrotowe - o podatku VAT - akcyza - podatek od gier i zakładów wzajemnych - podatek od czynności cywilno-prawnych III grupa- podatki majątkowe - podatek od spadków i darowizn - podatek od nieruchomości - podatek rolny - podatek leśny IV grupa podatki, opłaty lokalne - podatek od środków transportowych - opłata od posiadania psów - opłata targowa - opłata miejscowa - opłata uzdrowiskowa. Ordynacja podatkowa-jest konstytucja prawa podatkowego. Instytucje obowiązku podatkowego wyróżniamy w art.4 Ordynacji Podatkowej oraz art.5, który mówi o zobowiązaniu podatkowym. Art…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz