Prawo międzynarodowe publiczne - sankcje wykład II

Nasza ocena:

3
Pobrań: 385
Wyświetleń: 1400
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Prawo międzynarodowe publiczne - sankcje wykład II - strona 1 Prawo międzynarodowe publiczne - sankcje wykład II - strona 2

Fragment notatki:

Grzebyk. Notatka składa się z 2 stron.
Wykład 2
Sankcje dzielą się na:
Zorganizowane- takie sankcje, które są przewidziane przez umowę międzynarodową. Jest w niej określone w jakich okolicznościach mogą być zastosowane, jaki jest ich rodzaj, w jakim trybie podejmuje się decyzje dotyczące ich zastosowania. Dzielą się na:
Sankcje organizacyjne- są to takie sankcje, które są stosowane w związku z przynależnością państwa do organizacji międzynarodowych Sankcje korygujące - takie sankcje, przez które państwa starają się wyrównać straty wynikające z niestosownego, niewłaściwego zachowania kontrahenta. Mogą polegać np. na wstrzymaniu pomocy. Przykładem takiej sankcji jest to, co czyni UE wobec państw AKP (Państwa Afryki, Karaibów, Ameryki Południowej, na ogół są to państwa niezamożne). W ramach współpracy z tymi pastwami UE udziela im tzw. pomocy rozwojowej. Jest jeden warunek, sformułowany w umowie międzynarodowej: te państwa muszą przestrzegać praw człowieka. W krajach afrykańskich dochodzi do zamachów stanu, puczu i te prawa człowieka niekoniecznie są tam przestrzegane. Unia na bieżącą kontroluje sytuacje wewnętrzną państw partnerskich, jeśli dojdzie do złamania praw człowieka, Unia Europejska zawiesza pomoc rozwojową. Inną powszechnie stosowaną sankcją korygującą jest cofnięcie KNU (Klauzula Najwyższego Uprzywilejowania). Sankcje przymusu bezpośredniego- Środki przymusu bezpośredniego - stosowane są wyłącznie jako sankcja za użycie siły (zbrodnia agresji) lub groźbę użycia siły bądź przeciw państwu, które dopuszcza się zbrodni prawa międzynarodowego. Generalnie decyzje o zastosowaniu tych sankcji w skali uniwersalnej podejmuje Rada Bezpieczeństwa, a w skali regionalnej może podjąć Komitet Polityczny NATO. Zbrodniami prawa międzynarodowego są zbrodnia agresji, zbrodnia ludobójstwa, zbrodnie przeciw ludzkości, zbrodnie wojenne. W tych przypadkach Rada Bezpieczeństwa może w określony sposób podjąć decyzję o zastosowaniu środków przymusy bezpośredniego. Wojna w Afganistanie - przymus bezpośredni w formie wykorzystania sił zbrojnych . Przymus bezpośredni jednak generalnie to środki polityczne (jest nim np. zerwanie stosunków dyplomatycznych). Znacznie częściej wykorzystuje się środki ekonomiczne (np. blokada, najczęściej jest to embargo: częściowe/całkowite, polega na zakazie handlu z danym państwem, przy embargu częściowym na ogół stosuje się zakaz dostaw broni, sprzętu wojskowego, amunicji, z embargiem całkowitym zaś ma się do czynienia np. w stosunku do Libii po zamachu terrorystycznym na Lokerbee - Libijczycy wysadzili w powietrze samolot z obywatelami amerykańskimi, który leciał do Londynu. Zdjęto z niej embargo kiedy Kadafi wypłacił wszystkim rodzinom ofiar po mln dolarów, embargo zostało również nałożone na Irak po tzw. wojnie w Zatoce, nie mógł eksportować ropy naftowej - dramat dla Iraku). Decyzje na temat użycia środków przymusu bezpośredniego są scentralizowane.


(…)

…. Przypadek Heidera. Państwo nic nie robi, robi społeczeństwo.
Środki odwetowe- bezpośrednia żywiołowa reakcja na niewłaściwe zachowanie, stosowany jest jednak przez państwo, a nie jak powyżej przez społeczeństwo. Dzieli się je na dwa rodzaje: retorsje (środki odwetowe, które są zgodne z prawem, nieprzewidziane w żadnej umowie międzynarodowej, są symetryczne, np. nałożenie ceł na jakieś towary, wydalenie dziennikarzy z danego państwa, najpoważniejsza retorsja w stosunku do Polski: zawieszenie pomocy Polsce w postaci przysyłanej nam corocznie pszenicy i kukurydzy. Dzięki temu wyszło na to, że umiemy produkować pszenicę i kukurydzę!!!!!! :D Lista Cocom - lista na którą wpisuje się państwa nieprzestrzegające prawa, ale w jednym tylko kontekście: niesprzedawanie i nieudzielanie licencji tym państwom na wysokie…
… technologie), represalia (sytuacja, kiedy odwet jest niezgodny z prawem, np. zabicie cywilów za to, że zabili polskich). Stan wojenny był naruszeniem Międzynarodowego Paktu Praw Człowieka i Obywatela podpisanego przez nas wcześniej.

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz