Prawo konkurencji - Postępowanie antymonopolowe

Nasza ocena:

3
Pobrań: 448
Wyświetleń: 1561
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Prawo konkurencji - Postępowanie antymonopolowe - strona 1 Prawo konkurencji - Postępowanie antymonopolowe - strona 2 Prawo konkurencji - Postępowanie antymonopolowe - strona 3

Fragment notatki:

Postępowanie antymonopolowe 1. Postępowanie przed Prezesem UOKiK 1) Przepisy wspólne dla wszystkich rodzajów postępowań Postępowanie przez Prezesem jest prowadzone jako: a) postępowanie wyjaśniające; b) postępowanie antymonopolowe; c) postępowanie w sprawie stwierdzenia praktyki naruszającej zbiorowe interesy konsumentów. Prezes może przeprowadzić postępowanie wyjaśniające, mające na celu uzyskanie dodatkowych informacji niezbędnych do rozstrzygnięcia kwestii wszczęcia lub odmowy wszczęcia postępowania antymonopolowego. Postępowanie wyjaśniające wszczynane jest z urzędu w drodze postanowienia, jeżeli okoliczności wskazują na możliwości naruszenia przepisów ustawy. Postępowanie wyjaśniające może mieć na celu w szczególności:  wstępne ustalenie, czy nastąpiło naruszenie przepisów ustawy uzasadniające wszczęcie postępowania antymonopolowego, w tym, czy sprawa ma charakter antymonopolowy;  badanie rynku, w tym określenie jego struktury i stopnia koncentracji;  wstępne ustalenie istnienia obowiązku zgłoszenia zamiary koncentracji. W zależności od rodzaju postępowania, może ono być wszczęte albo wyłącznie z urzędu, albo na wniosek, ewentualnie następnie z urzędu. Z urzędu wszczynane są postępowania:  w sprawach praktyk ograniczających konkurencję;  w sprawach praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów;  w sprawach kar pieniężnych. Postępowanie antymonopolowe w sprawach koncentracji wszczyna się co do zasady na wniosek. Mogą zaistnieć sytuacje, kiedy postępowanie to wszczyna się z urzędu. Przedsiębiorcy są obowiązani do przekazywania wszelkich koniecznych informacji i dokumentów na żądanie Prezesa. Żądanie to powinno zawierać:  wskazanie zakresu informacji i okresu, którego dotyczą;  wskazanie celu żądania;  wskazanie terminu udzielenia informacji; 32  pouczenie o sankcjach za nieudzielenie informacji lub za udzielenie informacji nieprawdziwych lub wprowadzających w błąd. Każdy ma prawo do składania na piśmie wyjaśnień dotyczących istotnych okoliczności sprawy. Prezes może w toku postępowaniu przeprowadzić rozprawę. Rozprawa jest co do zasady jawna, jednak ze względu na tajemnicę przedsiębiorstwa jawność może zostać wyłączona wobec całej rozprawy lub jej części, podczas której są rozpatrywane informacje stanowiące tajemnicę przedsiębiorstwa, jak również inne tajemnice podlegające ochronie na podstawie odrębnych przepisów. Zasada ochrony tajemnicy obowiązuje również pracowników UOKiK - są oni obowiązani do ochrony tajemnicy przedsiębiorstwa, jak również innych informacji, podlegających ochronie na podstawie odrębnych przepisów, o których powzięli wiadomość w toku postępowania. Prezes może, na wniosek lub z urzędu, w drodze postanowienia, w niezbędnym zakresie ograniczyć prawo wglądu do materiału dowodowego załączonego do akt sprawy, jeżeli udostępnienie tego materiału groziłoby ujawnieniem tajemnicy przedsiębiorstwa, jak również innych tajemnic podlegających ochronie na podstawie odrębnych przepisów.

(…)

… koncentracji lub upływu terminu zakończenia postępowania antymonopolowego. 36 2. Postępowanie przez SOKiK Odwołanie od decyzji Prezesa wnosi się za jego pośrednictwem do Sądu Okręgowego w Warszawie - SOKiK. Termin złożenia odwołania wynosi 2 tyg. od dnia doręczenia decyzji (w przypadku zażalenia na postanowienie - tydzień od dnia doręczenia postanowienia). Prezes UOKiK przekazuje je niezwłocznie wraz z aktami…
… przez upoważnionego pracownika UOKiK lub Inspekcji Handlowej, zwanego dalej „kontrolującym”, kontrola u każdego przedsiębiorcy („kontrolowanego”), w zakresie objętym tym postępowaniem. Kontrolujący ma prawo m.in.:  wstępu na grunt oraz do budynków, lokali lub innych pomieszczeń oraz środków transportu kontrolowanego;  żądania udostępnienia kat, ksiąg, wszelkiego rodzaju dokumentów i nośników informacji związanych…
… dodatkowe czynności, zmierzające d wyjaśnienia zarzutów podniesionych w odwołaniu. Odwołanie od decyzji Prezesa powinno czynić zadość wymaganiom przepisanym dla pisma procesowego oraz zawierać oznaczenie zaskarżonej decyzji, przytoczenie zarzutów, zwięzłe ich uzasadnienie, wskazanie dowodów, a także zawierać wniosek o uchylenie lub zmianę decyzji w całości lub w części. Stronami postępowania są Prezes…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz