Prawo i moralność !
Prawo: jest jedynym systemem w danym państwie. Jest stanowione przez organy państwowe. Stosuje kary - siła.
Moralność: w skrajnym przypadku może jej być tyle ile ludzi, ale możemy ją grupować o ile są wspólne zasady (moralność katolicka, moralność grup (zawodowych, przestępców). Powstaje spontanicznie, najczęściej nie jest zapisana. Jedyną karą jest tzw. sankcja rozsiana - dezaprobata społeczna. Zatem jako prawo będziemy tu rozumieli zespół norm społecznych sankcją państwową i stworzonych przez państwo.
Moralność będziemy tu rozumieli jako zespół ocen z punktu widzenia dobra i zła. Mogą one wynikać, ale nie muszą z innych systemów normatywnych (religia) i jedyną sankcją jest niesformalizowana dezaprobata społeczna. P- zespół norm prawnych M- zespół norm moralnych
P+M- normy, które są jednocześnie moralnymi i prawnymi, np. nie zabijaj. W tej strefie następuje wzajemne wspomaganie stron, tzn. norma moralna jest chroniona przez prawo, a prawna jest wspomagana przez moralność.
P1- zespół norm sprzecznych z moralnością, np. rozwody, aborcja. W tej grupie normy prawne narzucają sprzeczne dla części obywateli swoje normy, powstaje dylemat pierwszeństwa norm.
P2- zespół norm obojętnych moralnie, tzn. prawo się wypowiada a moralność nie, np. normy techniczne.
M1- zespół norm moralnych sprzecznych z prawem, np. nie donoś
M2- zespół norm indyferentnych- obojętne prawnie, np. normy myślenia o kimś źle
P1
P
P2
M1
M
M2
P+M
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)