prawo handowe

Nasza ocena:

3
Pobrań: 28
Wyświetleń: 3591
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
prawo handowe - strona 1

Fragment notatki:

Ma objętość 4 strony zapisana w formacie doc. Przeznaczona dla studentów SUM zaocznych, ale oczywiście wszyscy mogą korzystać. Notatka dotyczy prawa handlowego. Znajdziecie tutaj wyjaśnione pojęcia takie jak: Zasady powiązania bilansów, amortyzacja liniowa, amortyzacja degresywna. Dowiecie się również na czym polega wycena składników majątku, a także co właściwie powinno zawierać sprawozdanie finansowe. Czyli ma wszystkie elementy sprawozdania finansowego dokładnie opisane i wyjaśnione.

Ogólne zasady Prawo handlowe zna szereg zasad i reguł, które należy uwzględnić przy sporządzaniu sprawozdania finansowego. Najważniejsze z nich są przedstawione poniżej. Zasada miarodajności Przy ustalaniu dochodu podatkowego prowadzący działalność gospodarczą stwierdza, że dla celów podatkowych ustala się ten majątek przedsiębiorstwa, który zgodnie z przepisami prawa handlowego w zakresie zasad prowadzenia ksiąg jest wykazywany. Prawnohandlowe zasady bilansowania mają przez to bezpośredni wpływ na opodatkowanie. Powinno się osiągnąć silne oparcie bilansu podatkowego na bilansie handlowym. Dlatego dla podatkowego bilansowania oraz wyboru metody wyceny miarodajne są dane z bilansu handlowego. To oznacza, że punktem wyjścia dla bilansu podatkowego jest bilans handlowy. Przez wzgląd na zasadę miarodajności określa się bilans podatkowy jako pochodny do bilansu handlowego. Zasada miarodajności w ciągu ostatnich lat jest jednak coraz bardziej przełamywana. Przykładem mogą być rezerwy na przewidywane grożące straty, które dla prawa handlowego są obowiązkowe, natomiast w prawie podatkowym są niedopuszczalne. Dalszym przykładem są nieoprocentowane pożyczki i zobowiązania, dla których dla celów podatkowych należy uwzględnić oprocentowanie, natomiast dla prawa handlowego należy je wykazywać wyłącznie w wartości nominalnej, to jest bez oprocentowania. W tenże sposób zazwyczaj w bilansie podatkowym pojawia się wyższy dochód niż w bilansie handlowym. Zasada dnia bilansowegoBilansowanie i wycena sporządzane są na określony moment. Najważniejszym dniem wyceny i bilansowania jest dzień bilansowy. Typowym dniem bilansowym jest 31 grudnia danego roku, jest też jednak dopuszczalne, by rok obrotowy nie pokrywał się z dniem bilansowym, jeśli tylko uzyska się na to zezwolenie urzędu skarbowego. Wszystkie składniki majątku należące w dniu bilansowym do majątku spółki są wykazywane w bilansie i wyceniane według warunków wartościowych dnia bilansowego. Zasada dnia bilansowego oznacza oddzielenie zasadniczo sytuacji (położenia) sprzed i po danym dniu. Szczególne znaczenie ma zasada dnia bilansowego dla wykazania wierzytelności i zobowiązań. Do tego obowiązuje zasada ostrożności. Przejrzystość bilansowa i prawda bilansowa Bilans jest sporządzany zgodnie z zasadami prowadzenia ksiąg i musi być jasny oraz przejrzysty (przejrzystość bilansowa). Ta ogólna norma jest dla wszystkich podmiotów gospodarczych obowiązująca. Ponadto w przypadku spółek kapitałowych należy zwrócić uwagę na specjalną normę §246 ust. 2 Kodeksu Handlowego: tzw. koncepcja wiernego i rzetelnego obrazu (True and Fair View). Według tego powinno sprawozdanie finansowe spółki kapitałowej - z uwzględnieniem zasad prowadzenia ksiąg rachunkowych - ułatwić otrzymanie odpowiadającego rzeczywistości obrazu stanu majątku, stanu finansowego oraz zysków spółki kapitałowej.

(…)

… kapitałowych informacja dodatkowa sporządzana jest zupełnie oraz zgodnie z każdorazowo obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi wyceny. Dotyczy to merytorycznej zawartości bilansu. Przedmiot majątku, długi, rozliczenia międzyokresowe, nakłady i zyski muszą być wykazane w całości z uwzględnieniem zasady dnia bilansowego po stronie aktywów i pasywów (zasada zupełności). Sporządzenie bilansu zgodnie…
… reguły i zasady, które z czasem rozwinęły się i nadal kształtują. Z biegiem czasu zostały one przejęte i przyjęte jako „zasady rachunkowości” przez język prawniczy, administrację oraz praktykę. W niemieckim Kodeksie Handlowym (§ 238 ust. 1) przewidziano, że każdy przedsiębiorca ma obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych i przedstawiać swoją sytuację majątkową zgodnie z zasadami rachunkowości. Także art. 243 ust. 1 niem. KH zawiera wskazówkę, że sprawozdanie finansowe sporządza się zgodnie z zasadami rachunkowości. Pomimo faktu, że coraz więcej kwestii regulowane jest w ustawowo, traktuje się zasady rachunkowości jako nieokreślone pojęcie prawnicze, które cały czas się kształtuje i w związku z rozwojem gospodarki nadal musi się rozwijać. Według tradycyjnego rozumienia traktuje się je jednakże każdorazowo jako podstawowe zasady prowadzenia ksiąg, które rzeczywiście są stosowane przez prawdziwych i rzetelnych przedsiębiorców. Księgi handlowe, inwentarze, bilanse dowody księgowe i inne dokumenty związane z działalnością firmy przechowuje się obowiązkowo przez okres 10 lat. Otrzymane i wysłane listy handlowe i inne dokumenty mające znaczenie dla opodatkowania muszą być przechowywane przez okres 6…
… roku kalendarzowego trwania tego obowiązku. Ważną częścią rachunkowości jest księgowość kadrowa, obejmująca obok obowiązku zgłoszenia podatkowego zatrudnionych pracowników również odprowadzanie płatności na ubezpieczenie zdrowotne, ubezpieczenie od bezrobocia oraz ubezpieczenia emerytalno-rentowe. Dla małych przedsiębiorstw, które nie mają działu personalnego obowiązki tego typu przejmują doradcy podatkowi. Z małymi…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz