To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
ZAKŁADANIE SPÓŁDZIELNI Założenie spółdzielni poprzedzone jest zwykle szeregiem konsultacji, narad oraz czynności przygotowawczych dla określenia celu i zakresu działalności spółdzielni, jej możliwości finansowych, gospodarczych itd. Z kolei osoby zwane założycielami powinny uchwalić statut spółdzielni. Ustawa określa minimalną liczbę założycieli: 10 - jeżeli założycielami są osoby fizyczne, 3 - jeżeli założycielami są osoby prawne. Takie same wymagania stawia zresztą ustawa także co do liczby członków już istniejących spółdzielni. W spółdzielniach produkcji rolnej liczba założycieli - osób fizycznych nie może być mniejsza od pięciu.
Po uchwaleniu statutu założyciele powinni dokonać wyboru organów spółdzielni (rady, zarządu). Ostatnim etapem zakładania spółdzielni jest rejestracja. Zgłoszenie wniosku o wpisanie do rejestru przedsiębiorców należy do zarządu. Organem rejestrowym jest sąd rejestrowy, w którego okręgu spółdzielnia ma mieć siedzibę.
Wpis do rejestru ma dla spółdzielni znaczenie podstawowe, bowiem dopiero z momentem wpisu spółdzielnia nabywa osobowość prawną. Wpis ma więc charakter konstytutywny. Taki charakter ma również wpis o wykreśleniu spółdzielni z rejestru wskutek jej likwidacji lub upadłości (z momentem wykreślenia spółdzielnia przestaje istnieć jako osoba prawna) oraz wpis o połączeniu lub podziale spółdzielni. Natomiast inne wpisy (np. wpis członka zarządu) nie mają tego charakteru, bowiem członek zarządu pełni swe funkcje od momentu powołania, a nie od chwili wpisu do rejestru. 3. CZŁONKOWSTWO W SPÓŁDZIELNI Członkami spółdzielni mogą być zarówno osoby fizyczne, jak i prawne. Zwykle osoba, która chce zostać członkiem spółdzielni musi odpowiadać pewnym kryteriom. I tak w zasadzie członkami spółdzielni nie mogą być osoby niepełnoletnie bądź ubezwłasnowolnione, chyba że ustawa lub statut na to zezwalają. Ponadto dodatkowe ograniczenia w postaci pewnych kryteriów mogą wynikać z postanowień statutowych, które uzależnić mogą członkostwo od posiadania pewnych kwalifikacji (np. spółdzielnie lekarskie, stomatologiczne) lub od innych czynników (np. zamieszkiwania na danym terenie).
Przystąpienie do spółdzielni (oprócz założycieli, którzy stają się członkami z chwilą zarejestrowania spółdzielni) następuje w drodze złożenia deklaracji przez kandydata i przyjęcia go przez określony w statucie organ.
Prawa i obowiązki członka określa ustawa Prawo spółdzielcze, statuty poszczególnych spółdzielni, a ponadto mogą one wynikać z uchwał organów spółdzielni. Wśród ustawowych praw członka spółdzielni o charakterze korporacyjnym należy wymienić czynne i bierne prawo wyborcze do organów spółdzielni, prawo do udziału w walnym zgromadzeniu, prawo do przeglądania i odpisywania sprawozdania rocznego oraz rachunku wyników oraz prawo do wglądu do protokołu lustracji. Do podstawowych obowiązków członka należy przestrzeganie statutu oraz uchwał organów spółdzielni. Istotnym obowiązkiem członka spółdzielni jest obowiązek wniesienia zadeklarowanych udziałów. Każdy członek musi zadeklarować przynajmniej jeden udział, jeżeli statut nie wymaga wniesienia większej liczby udziałów. Niezależnie jednak od liczby wniesionych udziałów każdy z członków spółdzielni, zasiadając w jej organach lub biorąc udział w walnym zgromadzeniu, ma tylko jeden głos. Różni to zasadniczo spółdzielnię od spółki akcyjnej lub spółki z o.o.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)