Prawo handlowe - umowa dostawy

Nasza ocena:

3
Pobrań: 35
Wyświetleń: 833
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Prawo handlowe - umowa dostawy - strona 1

Fragment notatki:

UMOWA DOSTAWY Następuje wymiana towaru na pieniądz. Dostawca zobowiązuje się do wytwo­rzenia rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku oraz do ich dostarczenia częściami albo periodycznie, a odbiorca zobowiązuje się do odebrania tych rzeczy i do zapła­cenia ceny.
Dostaw­cą przy umowie dostawy może być tylko i wyłącznie producent rzeczy. Przedmiotem dostawy mogą być tylko rzeczy oznaczone co do gatunku. Muszą to być rzeczy, które dopiero w przyszłości będą wytworzone. Świadczenie przy umowie dostawy musi być spełniane częściami albo periodycznie. Aby umowa mogła być zakwalifikowana jako umowa dostawy, musi posiadać kumulatywnie wszystkie wymienione cechy.
Umowa dostawy jest umową zobowiązującą, konsensualną, wzajemną i ma charakter ekwiwalentny.
Ponieważ umowa dostawy dotyczy rzeczy przyszłych, odbiorca przez jej zawarcie może w znacznie większym stopniu oddziaływać na kierunek produkcji niż przez umo­wę sprzedaży, która zwykle dotyczy rzeczy już istniejących. Dostawca może wykonać przedmiot dostawy z surowców lub materiałów własnych albo dostarczonych przez od­biorcę. W tym ostatnim wypadku, gdy dostarczone surowce lub materiały są nieprzydat­ne do prawidłowego wykonania dostawy, dostawca powinien niezwłocznie zawiadomić o tym odbiorcę. Gdy natomiast dostawca wykonuje zamówienie rzeczy z surowców określonego gatunku lub pochodzenia, powinien o ich przygotowaniu do produkcji zawia­domić odbiorcę, jak również powinien mu umożliwić sprawdzenie ich jakości.
Dostawca po­nosi odpowiedzialność z tytułu rękojmi za wady rzeczy dostarczonej. Ponosi on tę odpowiedzialność także wtedy, gdy wytworzenie rzeczy nastąpiło w sposób określony przez odbiorcę lub według dostarczonej przez niego dokumentacji technologicznej, chyba że dostawca, mimo zachowania należytej staranności, nie mógł wykryć wadli­wości sposobu produkcji lub dokumentacji technologicznej, albo że odbiorca, mimo zwrócenia przez dostawcę uwagi na powyższe wadliwości, obstawał przy podanym przez siebie sposobie produkcji lub dokumentacji technologicznej.
Gdy dostawca opóźnia się z rozpoczęciem wytwarzania przedmiotu dostawy lub poszczególnych jego części tak dalece, że nie jest prawdopodobne, żeby zdołał je do­starczyć w czasie umówionym, odbiorca może, nie wyznaczając terminu dodatkowe­go, odstąpić od umowy jeszcze przed upływem terminu dostarczenia przedmiotu dostawy. Również jeżeli w toku wytwarzania przedmiotu dostawy oka­że się, że dostawca wykonuje ten przedmiot w sposób wadliwy albo sprzeczny z umo­wą, odbiorca może wezwać dostawcę do zmiany sposobu wykonania, wyznaczając w tym celu odpowiedni termin, a po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu od umowy odstąpić. Odbiorcą w tej umowie jest osoba fizyczna nabywająca rzeczy w celu niezwiązanym z jej działalnością gospodarczą ani zawodową, do takiej umowy stosuje się prze­pisy o sprzedaży konsumenckiej.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz