SPRZEDAŻ AKWIZYCYJNA Stosowana jest w wypadkach, gdy może się ona przyczynić do lepszego zaopatrzenia rynku, np. przez rozprowadzanie towarów nowo produkowanych, niewprowadzonych jeszcze na rynek.
Sprzedaż akwizycyjna może być prowadzona za gotówkę lub na raty. Prowadzona jest przez akwizytorów zatrudnionych na podstawie umowy o pracę bądź przez osoby, z którymi zawarto umowę zlecenia lub umowę agencyjną. Wszystkie te osoby określa się mianem akwizytorów.
Zakres uprawnień i obowiązków akwizytora może być różny w zależności od treści zawartej z nim umowy. Akwizytor może być upoważniony do zawierania umów sprzedaży, zawierania umów połączonych z wydaniem rzeczy (tzw. sprzedaż bezpośrednia lub odręczna) i pobieraniem należności oraz do wykonania innych czynności dotyczących sprzedaży, np. zbierania zamówień, przyjmowania oświadczeń o wadach towaru lub postawienia towarów do dyspozycji sprzedawcy.
Gdy akwizytor prowadzi bezpośrednią sprzedaż towarów, umowa z nim z reguły określa sposób zabezpieczenia wartości powierzonych mu towarów. Za swoje czynności akwizytorzy otrzymują wynagrodzenie bądź stałe, bądź prowizyjne.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)