Prawo handlowe - postępowanie naprawcze

Nasza ocena:

3
Pobrań: 14
Wyświetleń: 679
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Prawo handlowe - postępowanie naprawcze - strona 1

Fragment notatki:

POSTĘPOWANIE NAPRAWCZE Dotyczy sytuacji, gdy przedsiębiorca nie jest jeszcze niewypłacalny, ale jest zagrożony niewypłacalnością. Takie zagroże­nie w myśl ustawy istnieje wtedy, gdy przedsiębiorca pomimo wykonywania swych zobowiązań, według rozsądnej oceny jego sytuacji ekonomicznej w niedługim cza­sie stanie się niewypłacalny. Nie zawsze jednak w stosunku do przedsiębiorcy zagrożonego niewypłacalnością mogą mieć zastosowanie przepisy o postępowaniu naprawczym. Nie są one w szcze­gólności stosowane do przedsiębiorcy, który już prowadził postępowanie naprawcze (w ciągu 2 lat od jego umorzenia), który już był objęty układem zawartym w postę­powaniu naprawczym lub upadłościowym, lub przeciw któremu przeprowadzono postępowanie upadłościowe likwidacyjne - jeśli od wykonania układu lub zakoń­czenia postępowania nie upłynęło 5 lat.
Oświadczenie o wszczęciu postępowania naprawczego może złożyć w sądzie przedsiębiorca, ogłaszając to w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, w prasie lo­kalnej. Jednocześnie - o ile był wpisany do KRS - składa tam wniosek o wpis infor­macji o wszczęciu takiego postępowania. Przedsiębiorca składa równocześnie plan naprawczy. Plan naprawczy powinien zapewniać przywrócenie przedsiębiorcy zdolności do konkurowania na rynku. Winien również zawierać uzasadnienie obejmujące m.in. opis sytuacji ekonomiczno-finansowej przedsiębiorstwa, analizę sektora rynku, na którym przedsiębiorstwo działa, metodę i źródła finansowania układu z wierzyciela­mi, sposób restrukturyzacji zobowiązań oraz system zabezpieczenia interesów wie­rzycieli na czas wykonania układu.
Sposób naprawy przedsiębiorstwa dotyczyć może - obok restrukturyzacji zobo­wiązań - także restrukturyzacji majątku i zatrudnienia.
Restrukturyzacja majątku winna wskazać, jaka jego część zosta­nie zbyta, wydzierżawiona lub wynajęta oraz na co zostaną przeznaczone uzyskane środki. Restrukturyzacja zatrudnienia powinna określać liczbę zatrudnionych, pro­pozycje i zasady zwolnień oraz konsekwencje finansowe tych zmian. Restrukturyzacja zobowiązań następuje w drodze układu zawartego na zgro­madzeniu wierzycieli . Układ zostaje przyjęty , jeżeli wypowie się za nim większość wierzycieli mających łącznie dwie trzecie ogólnej sumy wierzytelności uprawniają­cych do głosowania. Układ zatwierdza sąd po przeprowadzeniu rozprawy. Przepi­sy ustawy określają przypadki, w których sąd odmawia zatwierdzenia układu (m.in. gdy przedsiębiorca nie złożył właściwych dokumentów, gdy układ jest krzywdzący dla wierzycieli, którzy wnieśli zarzuty). Sąd może także uchylić układ już zawar­ty, gdy przedsiębiorca go nie wykonuje lub gdy nie realizuje on przyjętego planu na­prawczego.
Od dnia wszczęcia postępowania naprawczego do zatwierdzenia przez sąd ukła­du lub umorzenia postępowania przedsiębiorca nie może zbywać ani obciążać swego majątku. Na czas wykonywania układu sąd może ustanowić nadzorcę sądowego. Po wykonaniu układu przedsiębiorca odzyskuje prawo do władania i rozporzą­dzania swoim majątkiem.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz