OGŁOSZENIE UPADŁOŚCI Postanowienie w sprawie ogłoszenia upadłości sąd wydaje w terminie dwóch miesięcy od złożenia wniosku.
W postępowaniu o ogłoszenie upadłości sąd z urzędu przeprowadza postępowanie zabezpieczające mające na celu zabezpieczenie majątku dłużnika. W tym celu może np. ustanowić tymczasowego nadzorcę sądowego lub zarząd przymusowy. Sąd zwołuje także wstępne zgromadzenie wierzycieli, które może podjąć uchwały co do prowadzenia postępowania upadłościowego z możliwością zawarcia układu albo likwidacji majątku oraz wyboru rady wierzycieli, a także wydać opinię co do wyboru syndyka, nadzorcy sądowego albo zarządcy. Niekiedy na wstępnym zgromadzeniu wierzycieli może zostać zawarty układ między wierzycielami a dłużnikiem.
Uwzględniając wniosek o ogłoszenie upadłości, sąd wydaje postanowienie o ogłoszeniu upadłości. Data jego wydania jest datą upadłości. W postanowieniu tym sąd m.in. wymienia imię i nazwisko, nazwę albo firmę, miejsce zamieszkania albo siedzibę upadłego dłużnika (zwanego upadłym), określa sposób prowadzenia postępowania, określa czy i w jakim zakresie upadły będzie sprawował zarząd swoim majątkiem (jeżeli postępowanie będzie prowadzone z możliwością zawarcia układu), wzywa wierzycieli do zgłoszenia wierzytelności oraz wyznacza sędziego-komisarza oraz syn dyka albo nadzorcę sądowego, albo zarządcę. Jeżeli na wstępnym posiedzeniu wierzycieli zawarto układ, sąd wydaje postanowienie o ogłoszeniu upadłości z możliwością zawarcia układu wraz z postanowieniem o zatwierdzeniu układu.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)