Prawo handlowe i gospodarcze

Nasza ocena:

3
Pobrań: 28
Wyświetleń: 623
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Prawo handlowe i gospodarcze - strona 1 Prawo handlowe i gospodarcze - strona 2

Fragment notatki:

Prawo handlowe i gospodarcze Kodeksy handlowe Systemy prawa handlowego i związanego z nim wekslowego i czekowego. Itd.Ogoplnie odróżnia się dwa ujęcia przedmiotową(odróżnia tę gałąź od reszty prawa prywatnego) i podmiotową(ze względu na kupca).
W 1809 wprowadzono w księstwie Warszawskim kodeks handlowy francuski z 1807 obowiązywał on w zasadzie do wprowadzenie w II rzeczpospolitej nowoczesnego kodeksu handlowego. Zmiany i uzupełnienie wynikały z organizacji kupców, przepisów o giełdzie(powstała 1817), przepisów dotyczących prowadzenia ksiąg handlowych(1825). Dalsze zmiany wprowadzane były w drodze orzecznictwa praktyki i dzięki literaturze prawniczej. W zaborze pruski obowiązywał najlepszy ówczesny (1897 obowiązujący od 1900). Normy prawa handlowego obejmują sferę handlu od strony prywatnoprawnej. Współdziałają z nimi odpowiednie przepisy prawa publicznego. Do ogólnych zasad prawa handlowego należały:
Zapewnienie bezpieczeństwa obrotu w skali międzynarodowej i krajowej
Zdolność przystosowania norm do potrzeb bieżących transakcji.
Swoboda umów
Powiązanie koniecznych i ściśle określonych formalności możliwościami umiejętnego korzystania z czasu o okoliczności
Zasada jawności
Samodzielność zawodu handlowego(oddzieleniu majątku prywatnego od majątku przedsiębiorstwa)
Prawo gospodarcze zasady wolności i reglamentacji Do lat 80-tych XIX w. przeważały ujęcia liberalne i indywidualne, mające za cel realizowanie wolności gospodarczej. Interesy państwa wymagały jednak od niego chrone produkcji krajowej i ograniczenie importu. W królestwie w 1816 proklamowano wolność przemysłową (do uprawiania przemysłu nie potrzeba już przywileju, nie jest się też związanym przepisami cechowymi) i zasadę wolnej konkurencji . W 1817 rząd upoważnił komisje Spraw Wewnętrznych i Policji do udzielania „patentów swobody” zwalniających założone Fabryki z podatków na 3-9 lat. Wpis na listę wynalazków zapewniał ich ochronę od 5 do 15 lat, zapewniając wynalazcom wszelkie korzyści z dokonanego wynalazku, lub udoskonalenia techniki produkcji. Przedsiębiorców uzależniono od władzy państwowej przez udzielanie zezwoleń (koncesji) na prowadzenie przedsiębiorstw i poprzez politykę protekcjonistyczna w stosunku do wytwórczości, co było sprzeczne z zasadą wolności przemysłowej. Wolność przemysłowa proklamowano w ustawie pruskiej z 1845 i niemieckiej 1869 w ustawie Austriackiej 1869 a także rosyjskiej ustawie podatkowej 1863. Zasadę tzw. własności górniczej(wszystko pod gruntem należy do właściciela gruntu) wprowadzono w ślad za napoleońską w Prusach w1865 w Austrii rok wcześniej. Wyłomu w ustawie Austriackiej dokonano w Ustawie naftowej z 1884(liczył się szyb). Samorząd gospodarczy ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz