To tylko jedna z 184 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Pytania egzaminacyjne z prawa handlowego - I semestr roku akademickiego 2009/2010
Pojęcie przedsiębiorcy i jego znaczenie w obowiązującym prawie
Zgodnie z s.dz.g.U przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna, o której mowa w art. 331 § 1, prowadząca we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową. Zgodnie z przepisami KC przez przedsiębiorcę rozumie się osobę fizyczną, osobę prawną oraz jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej, kt. ustawa przyznaje zdolność prawną do prowadzenia działalności gospodarczej we własnym imieniu. Art. 331 KC § 1. Do jednostek organizacyjnych niebędących osobami prawnymi, którym ustawa przyznaje zdolność prawną, stosuje się odpowiednio przepisy o osobach prawnych.
§ 2. Jeżeli przepis odrębny nie stanowi inaczej, za zobowiązania jednostki, o której mowa w § 1, odpowiedzialność subsydiarną ponoszą jej członkowie; odpowiedzialność ta powstaje z chwilą, gdy jednostka organizacyjna stała się niewypłacalna.
ZA PRZEDSIĘBIORCĘ UWAŻA SIĘ TAKŻE
spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjne nieprowadzące działalności gospodarczej;
wspólników osobowych spółek handlowych, ponoszących odpowiedzialność za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem;
wspólników spółki partnerskiej.
Pojęcie przedsiębiorcy na gruncie prawa handlowego. W niektórych przypadkach ustawodawca oderwał się od definicji kupca np. ustawa o rachunkowości. Krąg podmiotowy definicji kupca był węższy, pojęcie przedsiębiorcy ma zakres szerszy. ZNACZENIE POJĘCIA PRZEDSIĘBIORCY przesłanka stosowania rozwiązań prawa materialnego - przedsiębiorca działa pod firmą; odrębne zastosowanie mają przepisy dotyczące zawierania umów, art. 681 wycofanie oferty, wojna wzorców. Odrębne są zwłaszcza w sytuacji, gdy odbiorcą jt konsument. Inne są zasady wykonywania działalności - wyższy miernik staranności; przedsiębiorca nie może wystąpić z wnioskiem waloryzacji sądowej; miejscem wykonania świadczenia jt miejsce przedsiębiorstwa, krótszy termin przedawnienia tj. 3 lata, zawiadomienie sprzedawcy o wadzie rzeczy.
Umowy z KC księga III; do ich kwalifikacji prawnej konieczne jt posiadanie statusu przedsiębiorcy np. sprzedaż na raty, leasing, agencje, komis, przewóz, skład. Inaczej niż na podstawie przepisów do roku 1965 - korzystanie z prokury i rejestracji sądowej. Prokury nie może udzielić każdy przedsiębiorca ale tylko ten, kt. polega obowiązkowemu wpisowi do rejestru. Ustawodawca posługuje się pojęciem przedsiębiorcy nie w rozumieniu materialnym a formalnym (rejestrowym). Inaczej niż w stanie przedwojennym rejestr był tylko dla kupców
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)