Ma 67 stron. Omawia takie zagadnienia jak: pojęcie i systematyka prawa cywilnego, źródła prawa cywilnego, pojęcie i struktura stosunku cywilnoprawnego, normy prawa cywilnego, zdolność prawna osób fizycznych, pojęcie i rodzaje praw podmiotowych, zawarcie umowy, czynności prawne realne i konsensualne. Ponadto: czynności prawne jednostronne i wielostronne, wady oświadczeń woli i ich konsekwencje, pełnomocnictwo, 1. SYSTEMATYKA PRAW RZECZOWYCH, ZOBOWIĄZANIA,
1. Pojęcie i systematyka prawa cywilnego.
Prawo cywilne - to zespół norm prawnych regulujących stosunki majątkowe między równorzędnymi podmiotami prawa, normuje stosunki prawne o charakterze niemajątkowym, szczególnie zaś chroni dobra osobiste, np. zdrowie,
nazwisko,
twórczość naukową,
artystyczną,
tajemnicę korespondencji,
wolność sumienia i wyznania …
Zakres stosunków społecznych regulowanych przez prawo cywilne był różny w poszczególnych systemach prawa. Stąd też różne definicje w poszczególnych państwach i okresach historycznych.
około 3 tys. lat temu w Italii powstawały państwa-miasta. Obowiązywały w nich normy współżycia społecznego, ustanawiano podatki, rozwody (wyrzucenie małżonka z domu), przysposobienie dziecka. Normy dotyczyły : -prawa cywilnego, -prawa rodzinnego,
nazwa „prawo cywilne” pochodzi z prawa rzymskiego , w którym ius civile (od słów: ius- prawo i civis- obywatel) oznaczało normy prawa obowiązujące obywateli rzymskich (prawo miejskie, prawo obywatelskie- bo wywodziło się z państwa-miasta).
w starożytnym Rzymie ius gentium -odnosiło się do norm prawa cywilnego regulujących stosunki obywateli rzymskich z cudzoziemcami. Tym terminem określano przepisy i instytucje wspólne wszystkim narodom (prawo międzynarodowe).
w średniowieczu- obowiązywało prawo świeckie (w odróżnieniu od prawa kanonicznego).
w XVIII w. dużą rolę w rozwoju prawa cywilnego odegrał Kodeks Napoleona
prawo cywilne anglosaskie oparto o normy zwyczajowe.
* Prawo cywilne - wywodzące się z prawa ukształtowanego w starożytnym Rzymie przyjęło się w Europie. *Z prawa cywilnego (rzymskiego) wyodrębniły się - prawo:
-karne
-międzynarodowe,
-administracyjne,
-pracy - lata 80- te
-rodzinne i opiekuńcze ( mimo, że ma swój kodeks, pozostaje gałęzią prawa cywilnego)
Głównym źródłem prawa cywilnego w Polsce jest kodeks cywilny z 23 kwietnia 1964 r. Składa się z 4 ksiąg wskazujących na działy :
1 księga - przepisy ogólne
2 księga - prawo rzeczowe
3 księga - zobowiązania
4 księga - prawo spadkowe
Źródła prawa cywilnego
Stosownie do art.87 ust.1 Konstytucji, źródłami powszechnie obowiązującego prawa RP są
konstytucja,
ustawy,
ratyfikowane umowy międzynarodowe rozporządzenia.
akty prawa miejscowego
Źródłami stosowania prawa cywilnego są więc tylko wydane przez uprawnione organy państwowe akty normatywne. Kodeks cywilny - jest podstawowym i najważniejszym źródłem prawa cywilnego.
Jest to akt prawny ( ustawa ) z 23 kwietnia 1964r.- obowiązuje od 1 stycznia 1965r. (ok.1000 art.)
Dzieli się na 4 księgi wskazujące na działy :
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)