To tylko jedna z 5 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Wstęp do Prawa, Osoby prawne - teoria oświadczeń Art. 38: Teoria oświadczeń.
Organ osoby prawnej - element jej struktury, który w imieniu osoby prawnej składa oświadczenia woli. Organami osób prawnych są najczęściej osoby fizyczne np. organem Uniwersytetu Łódzkiego jest rektor. Osoba fizyczna działająca jako organ osoby prawnej nie działa w swoim imieniu tylko w imieniu osoby prawnej. Organ jest częścią struktury osoby prawnej pełniącą pewna funkcję.
Przedstawiciel - jest podmiotem zewnętrznym od osoby prawnej. Nie stanowi jej elementu struktury w przeciwieństwie do organu. Np. rektor udziela pełnomocnictwa adwokatowi, który reprezentuje Uniwersytet Łódzki w sądzie.
Każda osoba prawna jest samodzielnym bytem.
Zatem, gdy pozywamy osobę prawną musimy ją określić poprzez:
Firmę
Nazwę
Siedzibę (gdzie znajduje się siedziba zarządzająca firmy).
Każda osoba prawna za swoje zobowiązania odpowiada samodzielnie.
Art. 40 „Skarb Państwa nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania państwowych osób prawnych.”
„Państwowe osoby prawne nie ponoszą odpowiedzialności za zobowiązania Skarbu Państwa”
Organ lub przedstawiciel osoby prawnej musi wylegitymować (udokumentować) istnienie danej osoby prawnej. Tak jak dla osoby cywilnej dokumentem takim jest dowód tożsamości tak dla osoby prawnej jest to wypis z Krajowego Rejestru Sądowego, który ma ważność 3 miesiące. Osoba prawna wpisana do KRS może działać tak, jak osoba fizyczna.
Czynność prawna - zdarzenie zależne od woli podmiotu działającego. Podmiot chce osiągnąć pewien skutek. Aby czynność prawna mogła być dokonana zamiar musi być uzewnętrzniony. Uzewnętrznionym przejawem woli osiągnięcia określonego skutku prawnego jest oświadczenie woli. Działająca osoba składa zatem oświadczenie woli, aby osiągnąć zamierzony skutek. Oświadczenie woli jest przejawem woli dostrzeganym przez otoczenie.
Przy kwestii oświadczeń woli pojawia się problem w jakiej formie mają być dokonywane te oświadczenia.
W polskim prawie mamy konstrukcję dowolności formy oświadczenia woli. Jest to każde zachowanie osoby, które ujawnia tę wolę w sposób dostateczny. Oświadczenie woli nie musi być zatem wyrażone w postaci słów.
Oświadczenie woli jest zatem uzewnętrznione i kierowane do adresata. Adresat, to podmiot, do którego składający oświadczenie woli to oświadczenie kieruje.
Teoria dotarcia:
Do rozpatrzenia pozostaje kwestia: kiedy adresat otrzymuje oświadczenie woli?
Obecnie Kodeks Pracy przyjmuje stanowisko oparte na
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)