Prawo bankowe-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 182
Wyświetleń: 1057
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Prawo bankowe-opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

Prawo bankowe Wyróżniając prawo bankowe bierzemy pod uwagę przedmiot regulacji, czyli usługi bankowe. Prawo to rozwijało się przede wszystkim w miastach włoskich. Jego rozkwit przypada na okres odkryć geograficznych. Przejściowy kryzys związany był z rozwinięciem się lichwy, która zachwiała zaufanie dla instytucji pożyczki. W Polsce NBP został utworzony w 1945 r. na mocy dekretu. Po wejściu do UE został on wciągnięty w system Europejskich Banków Centralnych. Wynikają z tego rozliczne prawa, ale i obowiązki. W przyszłości pojawi się konieczność zlikwidowania RPP. W 1924 r. powstał BGK. W PRL monopol bankowy należał do państwa. Jego powolne przełamywanie nastąpiło od II poł. lat 80. Powstał wtedy Bank Rozwoju Eksportu. W momencie jego utworzenia akcjonariuszami były podmioty gospodarcze. Mógł on udzielać kredytu w walucie wymienialnej. Było to niespotykane rozwiązanie, gdyż prawo dewizowe uniemożliwiało obrót walutami, przewidując najpierw konieczność ich sprzedaży do NBP. Przedsiębiorca nie miał prawa posiadać obcej waluty.
1988 r. powstało 9 banków komercyjnych. Banki te zostały w większości sprywatyzowane i obecnie znajdują się w rękach obcego kapitału.
Publiczne prawo bankowe: organizacja, powoływanie, struktura
Źródła:
1) Konstytucja RP - uregulowania dot. NBP
2) ustawy - prawo bankowe, ustawa o NBP
3) rozporządzenia RM, Min. Finansów
4) zarządzenia Prezesa NBP - znajdują umocowanie w przepisach ustawowych Prywatne prawo bankowe: funkcjonowanie banków w obrocie
Źródła:
1) postanowienia umów (wtedy, kiedy obie strony zapoznały się z treścią)
2) regulaminy banków (obowiązek ich tworzenia)
3) kc (np. umowa rachunku bankowego, ale tylko wtedy, gdy danych kwestii nie reguluje prawo bankowe)
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz