Prawne formy instytucjonalizmu partii politycznych

Nasza ocena:

3
Pobrań: 21
Wyświetleń: 721
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Prawne formy instytucjonalizmu partii politycznych - strona 1

Fragment notatki:

PRAWNE FORMY INSTYTUCJONALIZACJI PARTII POLITYCZNYCH. Rozwój systemów partyjnych doprowadził do postępującego, zwłąszcza po II wojnie światowej, procesu prawnej reglamentacji dzialalności partii politycznych.
Podstawowe zasady prawnego regulowania partii zawartę sąw konstytucjach wielu krajów (np. RFN, Włochy, Szwecja, Portugalia, Hiszpania, Francja, Grecja), a następnie w aktach niższej rangi i coraz bardziej rozwijającym sięustawodawstwie o partiach politycznych. Główne zasady, do których odwolująsięustawodawstwa państw zachodnich to:
gwarancja wielopartyjności
akceptacja konstytucyjnych wymagań dzialania jako przesłankadla legalnego istnienia i rozwijania aktywności demokratyczna struktura wewnętrzna partii
Dla struktury i kierunku rozwoju systemów partyjnych szczególne znaczenie mają następujące, powsszechnie występujące rozstrzygnięcia konstytucyjne:
Określenia miejsca i roli partii w życiu społ-polit. Najważniejsza funkcja partii to uczestnictwo w wyborach, wspóldziałanie w formułowaniu woli wyborców np. Art. 21 konstytucji RFN. Partie w większości krajów same ustalają swoje struktury i określająswój program. Jako dobrowolne zrzeszenia obywateli mogą konkurowaćze sobą w dązeniu do przejęcia wladzy poprzez propagowanie swoich programów, wyłanianie kandydatów i zabieganie o środki finansowe i poparcie spoleczeństwa.
Podkreślenie demokratycznej zasady swobodnego tworzenia i działalności wszystkich partii. Np. Art. 4 konstytucji francuskiej mówi, że „partie polityczne i ugrupowania tworzą i prowadzą swoją działalność swobodnie.
Wskazane są granice działalności partii, jakimi sąmechanizmy konstytucyjne. Np. Art. 4 konstytucji francuskiej stwierdza, żę „partie powinny przestrzegać suwerenności narodowej i demokracji”.
Istotny wpływ na kształtowanie sięsystemu partyjnego mają ustawy o partiach politycznych, które regulują szereg spraw:
cechy partii plitycznych
porządek ich tworzenia
status prawny
przyczyny delegalizowania
najważniejsze zadania i funkcje
Ważne prz partiach są takie sprawy jak:
uczestnictwo w wyborach
znaczenie polityczne
permanentny charakter działalności
przestrzeganie przez partie zasad demokracji i praworządności
Partię często najpierw trzeba zarejestrować( tutaj rózne normy co do poparcia, członków).
W ustawodawstwie różnych krajów kompetencje delegalizacji partii powieża się wyłącznie organom sądowym, a nie wladzy ustawodawczej, czy wykonawczej.
Ważne jest też to, że partie polityczne są neutralnie traktowane przez państwo i jego urzedników tzn. tak samo. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz